ویژگی هدف گذاری خوب

اگر شما هم هدف گذاری کرده باشید شاید این سوال به ذهن تان رسیده باشد که ویژگی های یک هدف خوب چیست؟
یک هدف مانند یک بذر است، هرچقدر یک بذر خوب و مرغوب باشد به همان میزان احتمال سر از خاک بیرون آوردن و رشد کردن آن بیشتر است، هیچ کشاورزی بذرهای خراب و کرم زده را برای کاشتن انتخاب نمی کند، ما هم باید مانند کشاورزان از بذرهای خوب استفاده کنیم تا بتوانیم احتمال دستیابی به یک هدف را افزایش دهیم.

هدف داشتن

هدف چیست ؟

و بهترین و دقیق ترین روش انتخاب هدف چیست ؟

اینها از مهمترین سوالاتی هستند که باید هر هدف گذاری جواب آنها را بداند. ما در این مقاله می خواهیم به جواب این سوالات بپردازیم. ابتدا در بخش اول جواب سوال هدف چیست را توضیح می دهیم و یک تعریف دقیق، ساده و کاربردی از هدف ارائه خواهیم کرد که هم قابل درک باشد و هم بتوانیم از آن استفاده کنیم.

 


همه ما انسانها نیازهایی داریم که باید آنها را برطرف کنیم تا زنده بمانیم و خواسته هایی داریم که اگر به آنها برسیم باعث می شود کیفیت زندگی ما بالا برود


 
و ما می توانیم زندگی کنیم، اما نکته بسیار مهمی که باید بدانیم این است که این نیازها و خواسته های ما، به خودی خود که برطرف نمی شوند یا ما به آنها نمی رسیم بلکه برای رفع آنها و یا رسیدن به آنها لازم است یک سری کارهایی را انجام دهیم.
 
از طرفی هم ممکن است ما صدها و حتی هزاران خواسته ریز و درشت داشته باشیم. پس در عمل نمی توانیم به همه آنها به صورت همزمان برسیم. چون توانایی ما محدود است. بنابراین مجبوریم از بین نیازها و خواسته های خود، تعدادی را گلچین کنیم و در اولویت اول قرار دهیم.
 

سپس برای آنها برنامه ریزی کنیم و تلاش کنیم تا به آنها برسیم یا آنها را رفع کنیم.

 
حالا وقتی یک نیاز یا خواسته را انتخاب می کنیم و برای آن برنامه ریزی می کنیم یعنی یک برنامه اجرایی تعریف می کنیم، آن نیاز و خواسته تبدیل به هدف می شود که قابلیت دستیابی به آن را دارد.
 

چطور هدف مان را در زندگی پیدا کنیم؟

 
برای انجام این کار شما لازمه فقط شروع کنید اول شروع کنید بعد انگیزه ­ش میاد. بعد حس و حالش میاد. یه مثال براتون از همین اعتیاد به فضای مجازی اینستاگرام بخوام بزنم؛
 
نویسنده پیشنهاد می کند این مقاله را بخوانید

 
ببینید زمانی که ما میریم توی اینستاگرام فقط میریم که یک سرک بکشیم بعد متوجه میشیم که مدت زیادی رو داریم در اینستاگرام به سر می­بریم بعد برمی­گردیم متوجه می شیم شاید قریب به ۲۰ دقیقه ۳۰ دقیقه ست ما داریم داریم زمان­مون رو اونجا تلف می­کنیم چرا ما فقط می­خوایم شروع­ش کنیم ولی چون اقدام انجام میشه بعدش انگیزه خود به خود میاد .
 
1- هدف زندگی تان را پیدا کنید:
 
پرسیدن سوالات زیر، به شما در درک بهتر هدف زندگی کمک می کند:
امروز چه میخواهید؛ در هفته آینده میخواهید در کدام پله ایستاده باشید، سال آینده کجا خواهید بود و برای ده سال بعد تصورتان از خودتان چیست؟اشکالی ندارد که پاسخ های شما در این مرحله خیلی کلی و بدون جزئیات باشد.

    مثلاً اینکه «میخواهم شادتر باشم»

به جز این، اهداف می تواند شامل این موارد شود: «میخواهم کسب و کار خودم را تاسیس کنم.»، «میخواهم ظرف ده ماه آینده اندام متناسبی داشته باشم» و یا «ظرف 5 سال آینده تشکیل خانواده بدهم»
 
2- اهداف بزرگ را به هدف های کوچک تقسیم کنید:
 
مثل یک هلیکوپتر به بالا بروید و عکس های هوایی از زندگی تان بگیرید. وقتی تصویری کلی از آن به دست آوریی، ببینید کجاهای زندگی تان باید تغییر کند.
 
چه چیزهایی باید بهتر بشوند، چه عیب هایی باید رفع شوند. در همین چهار زمینه اساسی که گفتیم، این عکس برداری را اعمال کنید.
 
نوبسنده پیشنهاد می کند این مقاله را بخوانید

 
از خود بپرسید که در هر زمینه‌ای دوست دارید به کجا برسید و باید چگونه هدف تعیین کنید تا طی 5 سال آینده آنها را به دست بیاورید.
 
اگر میخواهید لاغر شوید: غذاهای سالم تر باید بخورید و در مسابقات دوندگی شرکت کنید.
 
اگر میخواهید یک فروشگاه زنجییره ای کتاب تاسیس کنید: از یک کسب و کار کوچک مثل یک کتابفروشی آنلاین ساده آغاز کنید.
 
3- هدف های کوتاه مدت را یادداشت کنید:
 
حال یک تصویر کلی و هر چند غیرواضح از اهداف به دست آورده اید. اکنون هدف های کوتاه مدت را یادداشت کنید، سخت بر به دست آوردن آنها پافشاری کنید و به دستشان بیاورید.
 
برنامه کوتاه مدت همانطور که از اسمش پیداست، نباید بیش از بازه ای یکساله طول بکشد.
 
حتماً هدف ها را بنویسید. چون وقتی مکتوب شود، راحت نمی توانید از آن عبور کنید و ما همیشه برای یک سند کتبی، ارزش قائلیم.
 
یادداشت کنید برای لاغر شدن: پیاده روی، منع استفاده از گوشت و کم کردن وعده های روزانه
 
ویژگی های هدف گذاری خوب
 
1- هدف باید روشن و واضح باشد 
 
داشتن اهداف واضح و روشن باعث می شود افکار ما متمرکز شود و از آنجایی که ذهن ما خالق زندگی ما است، تحت تاثیر این افکار قرار گرفته و در نهایت توانمندی ها و نیروهایی را متناسب با آن آزاد خواهد کرد در صورتیکه اگر اهداف واضح و روشن نداشته باشیم این نیروها به همان صورت بالقوه باقی خواهند ماند.
داشتن اهداف واضح و روشن ، توانمندیها و نیروهای بالقوه ما را آزاد خواهند کرد
 
2- هدف باید قابل اندازه گیری باشد 
 
 
3- هدف باید باورکردنی و قابل دسترس باشد
 
از ویژگی های هدف گذاری خوب هدف قابل دسترس است .گفته می‌شود برای انکه هدفگذاری متناسبی را انجام دهیم باید هدف را نه آنقدر دور از دسترس و نه آنقدر نزدیک به خودمان انتخاب کنیم تا هم انگیزه کافی برای دستیابی به آن را داشته باشیم و هم اینکه تلاش‌مان بیهوده به هدر نرود.
 
به مثال زیر توجه کنید:
برای کسی که درآمد ماهانه ۱۰ میلیون تومان را تجربه کرده است رسیدن به یک درآمد ۱۱ میلیونی تلاش زیادی نمی‌خواهد. آیا اصلا نباید این هدف را انتخاب کند؟
 
اتفاقا خوب است که چنین هدفی داشته باشد اما به شرط آنکه به عنوان یک هدف کوتاه مدت و در راستای یک هدف بلند مدت انتخاب شده باشد. اگر بی هدف بگوید من یک میلیون اضافه‌تر درآمد می‌خواهم به خاطر اینکه فورا می‌تواند آن را کسب کند لذتی در رسیدن به هدف نخواهد برد.
 
اما اگر بخواهد درآمد ۲۰ میلیونی و حتی بیشتر را به عنوان یک هدف بلند مدت در نظر بگیرد ممکن است مناسب‌تر باشد زیرا هربار که یک میلیون یا بیشتر به درآمدش اضافه می‌شود احساس بهتر نسبت به آن ۲۰ میلیون خواهد داشت.
حال شما با توجه به مثال بالا و جایگاهی که در حال حاضر دارید این شرط را برای خودتان شخصی سازی کنید. ممکن است درآمد شما ۱ میلیون تومان باشد یا شاید هم ۱۰۰ میلیون. بر اساس جایگاه فعلی خود انتخاب کنید که چه هدفی برایتان دست‌یافتنی است.
 
3- در انتخاب هدف، واقع بین باشید
 
قطعا هدفی که دست‌یافتنی نباشد واقع‌بینانه هم نیست اما گاهی اوقات ممکن است شما هدفی را انتخاب کنید که دست‌یافتنی است ولی واقع بینانه نیست. چرا این اتفاق می‌افتد؟
 
بگذارید ابتدا بررسی کنیم که هدف واقع‌بینانه چه معنی دارد. به طور کلی اگر شما هدفی را مد نظر بگیرید که خارج از توان یا بسیار غیر معمول باشد شرط چهارم هدف‌گذاری اسمارت، که همان واقع‌بینانه بودن است را رعایت نکرده‌اید.
 
در انتخاب یک هدف با شرط واقع‌بینانه شخصی سازی بسیار اهمیت دارد. فردی را تصور کنید که تجربه زیادی در تایپ کردن دارد و می‌تواند در زمان کوتاهی مقدار زیادی کلمه را تایپ کند.
 
واقع بینانه است اگر به نسبت به این سرعت تعیین کند که ۱۰۰ صفحه آچار را در چه زمانی تایپ می‌کند. همچنین با توجه به امکانات و شرایطی دارد دست‌یافتنی هم می‌تواند باشد.
 
اما اگر شخصی تجربه بسیار کمی در تایپ کردن داشته باشد و بخواهد هدفی مشابه تایپ ۱۰۰ صفحه آچار در مدت زمانی مشابه مثال بالا را برای خودش در نظر بگیرد، با اینکه دست یافتنی است اما دیگر واقع بینانه نیست.
 
4- هدف ها را اولویت بندی کنید
 
اولویت بندی اهداف هم کار سختی است و هم در صورت انجام ندادن آن، یاس و نا امیدی را به زندگی خویش وارد می کنیم. پس بهتر است برای آنکه بتوانیم برنامه ی زندگی خویش را مدیریت کنیم و از تشویش و استرس به دور باشیم، اهداف را اولویت بندی کنیم.
 
هنگامی که لیست خود را اولویت بندی می کنید، متوجه می شوید که چه کاری را باید انجام دهید؛ و پس از آن چه کاری را باید بکنید. از این که بگذریم، هنگامی که کارهایتان را اولویت بندی می کنید، متوجه می شوید کدام کار مهمتر و کدام کار از اهمیت کم تری برخوردار است.
 
5- زمان بندی شده Time based
 
برخی افراد به طور کلی زمانی را برای اهداف خود در نظر نمی‌گیرند.مدیریت زمان و برنامه ریزی از مهم ترین ویژگی های هدف گذاری خوب است نگران نباشید و مسئولیت آینده خود را به عهده بگیرید. اگر بگویید که تلاش خود را می‌کنم تا هدفم برسم و هروقت که رسیدم خوب است قانون پارکینسون در زندگی‌تان پیاده می‌شود.
 
قانون پارکینسون چیست؟ این قانون می‌گوید شما به هر مقداری که برای خود زمان در نظر می‌گیرید به همان مقدار هم کارهایتان به طول می‌انجامد. یعنی اگر برای هدف خود یک زمان معقول در نظر بگیرید احتمال رسیدنتان به هدف در آن زمان افزایش میابد اما اگر زمانی در نظر نگیرید هرچند هم هدف‌تان کوچک باشد ممکن است هیچ‌وقت به آن نرسید
 
گام های مهم برای رسیدن به هدف
 
  •  اهداف خویش را یادداشت کنید
  •  روبروی هر کدام از اهداف اصلی خویش وقت و زمان مقرری بنویسید.
  • موانعی را که برای رسیدن به هدفتان باید با آن ها رو به رو شوید، شناسایی کنید.
  • سه مورد از اهداف بسیار مهم را برای خویش انتخاب کنید
  • بدانید که شما چرا میخواهید به این اهداف دست پیدا کنید
  • اهدافی را که اهمیت دارند را طبق یک برنامه زمانی معلوم اولویت بندی کنید
  • اهداف و اقدامات خویش را در جایی که قابل رویت است، به نمایش بگذارید.
  • آن ها را اجرا کنید
  • هر روز تنها بر روی مهم ترین کار همان یک روز تمرکز کنید این کلید مدیریت زمان است.
  • پیگیری پیشرفت اهداف

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

ده + دوازده =

پوچ
انشالله دفعه بعدی
50% تخفیف خرید محصول مدیریت زمان و برنامه ریزی
دانلود رایگان وبینار مدیریت زمان
20% تخفیف خرید کلیه محصولات
مشاوره رایگان
شانس خود را برای دریافت جایزه امتحان کنید!

گردونه رو بچرخون و برنده شو

قوانین و مقررات گردش گردونه :

کاربر محترم عواقب عدم استفاده از هدیه به عهده شما می باشد.

تذکر: هدیه به ایمیل شما ارسال میشود، لطفا ایمیل معتبر وارد کنید.