هدف گذاری

آموزش هدف گذاری در زندگی

مقالات هدف گذاری 😕

 

?چگونه برای رسیدن به اهداف خود انگیزه ایجاد کنیم؟

?مزایای داشتن هدف در زندگی

?هدف گذاری در کسب و کار

?ویژگی های هدف گذاری خوب 

?چگونه هدف گذاری کنیم؟

?هدف گذاری هفتگی با چک لیست روزانه

?چگونه هدف هایمان را حرفه ای بنویسم؟

?مهم ترین اقدام در آغاز سال جدید تمرکز روی هدف

?راز گفته نشده در هدف گذاری

?8 گام طلایی روش های صحیح هدف گذاری

 

هدف گذاری در زندگی شخصی چیست ؟

هدف گذاری در زندگی شخصی  به ما کمک می کند که بدانیم در زندگی به کجا برسیم. با دانستن دقیق اینکه می خواهیم به چه چیزی دست پیدا کنیم. خواهیم دانست که باید تلاش خود را در کجا متمرکز کنیم. بسیاری از افراد احساس سردرگمی می کنند و به هیچ مقصد معینی نمی رسد آنها پیوسته به سختی کار می کنند اما به هیچ جای با ارزشی نمی رسد. یک دلیل کلیدی برای این احساس این است که آنها به اندازه کافی وقت صرف نکرده اند که در مورد این فکر کنند که چه چیزی از زندگی می خواهند و اهداف رسمی برای خودشان تعیین نکرده اند آیا می توانیم یک سفر طولانی را بدون دانستن مقصد خود آغاز کنیم؟

اگر هدف گذاری نکرده باشی احتمالا برای شما پیش اومده که  کلی ایده داخل ذهن داشته باشید و هیچ وقت انگیزه‌ای برای شروع آن نداشته باشید؟ یا اینکه حال و حوصله­ ی انجام کاری را نداشته باشید و همش امروز و فردا کنید.

یا مثلا به نمایشگاه کتاب می روید  و یک عالمه کتاب­ های قشنگ با عناوین قشنگ می­خرید اما هیچ وقت انگیزه‌ای برای خواندن آن ها ندارید و همه را داخل قفسه ­های کمدتان نگهداری می ­کنید. یا خیلی مثال ­های دیگه؛

 خیلی فیلم­ ها دوست دارید ببینید ولی فکر می­کنید هیچ وقت زمان کافی برای این کار ندارید یا اصلاً خیلی دی وی دی ­های آموزشی را تهیه می ­کنید ولی هیچ وقت فرصت نمی­ کنید که بخواهید دی وی دی­ ها را ببینید.

 دوست من! خیلی راحت بخواهم برایتان بگویم هیچ وقت هیچ کاری انگیزه ­ش از قبل از انجام آن کار به وجود نمیاد یعنی چی؟ یعنی شما باید شروع کنید و بعد انگیزه میاد هیچ وقت منتظر نباشید که بخواهید یه کاری را پر از انگیزه برای اقدام­ش شروع کنید.

چون اگر اینجوری بود الان همه چی روی نظم بود الان دنیا همه چیزش روی  روال بود، ما همه ما آدم های منظمی بودیم ، همه  ما  علم­ مان خیلی زیاد بود ولی واقعیتش که اینطوری نیست.


مطالب مرتبط به هدف گذاری و برنامه ریزی

 


 

 

چه کاری برای انگیزه شروع کار لازم است ؟

برای انجام این کار شما لازمه فقط شروع کنید اول شروع کنید بعد انگیزه ­ش میاد. بعد حس و حالش میاد. یه مثال براتون از همین اعتیاد به فضای مجازی اینستاگرام بخوام بزنم؛

ببینید زمانی که ما میریم توی اینستاگرام فقط میریم که یک سرک بکشیم بعد متوجه میشیم که مدت زیادی رو داریم در اینستاگرام به سر می­بریم بعد برمی­گردیم متوجه می شیم شاید قریب به ۲۰ دقیقه ۳۰ دقیقه ست ما داریم داریم زمان­مون رو اونجا تلف می­کنیم چرا ما فقط می­خوایم شروع­ش کنیم ولی چون اقدام انجام میشه بعدش انگیزه خود به خود میاد .

 

چگونه انگیزه خود را برای رسیدن به هدف حفظ کنم کلیک کنید

 

مثلاً در نظر بگیرید شما می­خواهید ۵ صفحه کتاب بخونید برای خودتون این رو به عنوان انگیزه قرار بدید که همون ۵ صفحه رو که شروع کردید وقتی ۵ صفحه رو خوندید انقدر در خواندن کتاب محو میشوید که میشه 10 صفحه و عملاً دلتون نمی­خواد اون کتابه رو ببندید من اینو خودم تجربه کردم که دارم خدمت شما هم میگم و دوست دارم شما هم استفاده کنید.

 

سه نکته برای انگیزه شروع هدف گذاری در زندگی شخصی

 اما برای این کار 3 تا نکته ­ی خیلی کوچیک رو رعایت کنید که این سه نکته­ باعث می­شه شما انگیزه ­ی انجام یک کار رو بگیرید.

نکته ­ی اول: اون کاری که دوست داری رو شروع کن خودش انگیزه ­ش میاد.

برای هدف گذاری در زندگی شخصی اولین کاری که باید کنی اینه که شروع کنی واقعیت همینه شما استارت بزنید انگیزه­ ش میاد شما شروع کنید یک کتاب رو بخواید بردارید باور کنید انگیزه ­ش میاد.


 

پیشنهاد می کنم این مطلب رو بخونی : نمیدانم در چه زمینه ای استعداد دارم؟

 


 

نکته ­ی دوم: نشونه بذارید

دومین نکته برای هدف گذاری در زندگی شخصی گذاشتن نشونه ست .یعنی چی؟ آقا من همیشه تصمیم می­گیرم که کتابم رو بخونم اما انقدر حجم کاریم زیاده که فراموش می­کنم. نشونه بذارید، ریمایندر بذارید روی تخته وایت برد محل کارتون یا محل زندگی‌تون بنویسید و یا می­تونید حتی اون کتاب رو بردارید بذارید روی میزتون. وقتی این کتاب رو روی میزتون گذاشتید متوجه می­شید که یه هشداره برای شما که امروز قرار بود بخونید و پایبند باشید به قولی که دادید.

نکته ­ی سوم: به شیوه‌های معناداری برای خودتون جذابش کنید.

 مثلاً من همین مثاله کتاب ‌خوندن و برای خودم بخوام براتون مثال بزنم در نظر بگیرید من زمانی که می­خوام کتاب بخونم همیشه میگم هر روز حداقل ۵ برگه یعنی ۱۰ صفحه. زمان زیادی رو از من نمی­گیره شاید مجموعاً ۲۰ دقیقه بعد در نظر می­گیرم  اینجوری برای خودم جذابش می­کنم

  که همین ۱۰ صفحه در طول 10 روز می­شه یک کتاب صد صفحه ­ای. و هر ماه من 3 کتاب 100 صفحه ­ای رو می­تونم بخونم و هر سال میشه ۳۶ جلد کتاب ۱۰۰ صفحه­ ای و بعد میگم خب حالا این ۳۶ جلد رو خوندم چی داره به من اضافه می­کنه اعتماد به نفس من چقدر بالاتر میره چقدر حرف­ ها واسه­ ی گفتن دارم و همین باعث میشه که به طرز معنا داری برای من جذاب بشه و هیچ وقت اونو رها نکنم.

لطفاً همین الان همون کاری رو که دوست دارید شروع کنید اقدام کنید، نشونه گذاری کنید برای خودتون و معنا دارش کنید. اگر دوست داشتید برای ما بنویسید .

مثلاً اغلب ما فکر می­کنیم که هیچ کسی مثل خودمان نمی­تواند کاری را انجام دهد و این در واقع یک باور محدود کننده ست. یا خیلی از مدیران همیشه فکر می‌کنند که کارمند خوب وجود نداره و در اطرافشان نمی توانند کارمند خوبی را پیدا کنند اگر چنین دیدگاهی را داشته باشیم اون مدیر هیچ وقت نمی­تواند یک هدف بلند مدت را برای کسب و کار خودش داشته باشد و همین باعث آشفتگی­ش می­شود .

پس در گام اول باورهای محدود کننده تتان را یادداشت کنید و بررسی کنید که این­ ها آیا فقط باور محدود کننده ست و یا واقعیت است.

در گام دوم  هدف گذاری و برنامه ریزی در زندگی شخصی اشاره میشه به افتخارات شما :

نوشتن اهداف :

لطفاً یه تیکه کاغذ بردارید و در اون 3 تا ستون رو بنویسید. در این ستون­ ها هر کدام زمینه­ ی هدف­تان را مشخص کنید. مثلا من خودم هر ساله در زمینه­ ی سلامتی ارتباطات و کسب وکارم هدف­ گذاری می­کنم. می­توانید این­ها را به عنوان سر تیترشان یادداشت کنید.

 با توجه به 5 مورد افتخار و 5 مورد تاسفی که در گام های قبلی مشخص کردید حالا بیاید هدف­ هایتان را در هر حیطه بنویسید. مثلا یکی از زیباترین هدف­ هایی که هرکسی می­تونه داشته باشه بهترین نوع تفریحه؛

برنامه ریزی کردن :

 یعنی برنامه ریزی کنه که چه جور تفریح بهتری داشته باشه من اینو همیشه در بخش سلامتی می‌نویسم و یا شیوه­ هایی در خصوص استراحت ذهن اصن استراحت ذهن یکی از راه‌های یکی از اهداف منه و همین باعث شد که بخوام جی تی دی (GTD) رو برای خودم مستقر کنم.

یا مثلاً نحوه­ ی کار کردن بدون استرس. این­ها می­تونه هر کدوم در زیر یکی از این ستون­ها باشه و به عنوان اهداف اصلی شما باشه. شما چطور؟ در چه زمینه­ هایی دوست دارید هدف‌گذاری کنید؟

هدف گذاری

یک پیشنهاد رد نشدنی کلیک کنید.

در این گام در خصوص ۵ کاری که بعد از انجام اون­ها و یا حتی افسوس خوردیم از این که آن کارها را انجام ندادیم رو بنویسیم. یعنی چی؟ یعنی ما 5 تا کاری رو که انجام دادیم یا به شیوه‌ی اشتباه و اگر زمان به گذشته برگرده دوست داریم حداقل شیوه ­ی انجام اون­ها را عوض کنیم و یا اینکه افسوس می‌خوریم که چرا انجام­شون ندادیم رو توی این برگه بنویسیم.

یکی از موارد مهم برنامه ریزی و هدف گذاری اینه که ببینیم چه کارهایی رو اشتباه انجام دادیم و یا حتی چه کارهایی رو انجام ندادیم تا زمانی که این ها رو ندونیم دقیقاً نمی­تونیم تصمیم بگیریم که با انجام چه گامی می­تونیم به مرحله­ ی بعدی بریم.

هدف گذاری

 بر اساس گام­ های قبلی و بر اساس ۵ افتخار و ۵ حالت تأسفی که برای خودمون داشتیم یک سری اهداف را مشخص کردیم. حالا نوبت اینه که یکسری بارش ذهنی در ذهن­تان به وجود بیارید و یک سری اهداف و ایده­ های جدیدی را که تا به حال بهشون فکر نکردید را به لیست­ تان اضافه کنید.

حتما بخوانید : هدفم را انتخاب کردم حالا چیکار کنم به آن برسم؟

 

همین اهداف جدید باعث می­شود که ذهن­تان بزرگ­تر از آن چیزی که الان هستید فکر کنین. اما سوال اینجاست که من این اهداف جدید را از کجا پیدا کنم. به طور متداول از 3 منبع می­توانید استفاده کنید.

منبع اول ذهن­ شما :

آنچه که در رویای شماست که بهش برسید بدون در نظر گرفتن محدودیت­ های وجودی و محیطی­ تان. یعنی اصلا در نظر نگیرید که حالا شاید شما پول ندارید که بتوانید به این هدف برسید. فرض کنید تمام شرایط برایتان مهیاست وآن را بنویسید.

منبع دوم مشکلات :

مشکلاتی که در اطراف­تان وجود دارد بر اساس آن مشکلات تصمیم بگیرید که چه چیزی را می خواهید اضافه کنید در زندگی تان و چه هدفی می­تواند برایتان باشد

 منبع سوم دفترچه یادداشت :

ما گاها پیش میاد در انتهای هر سال یا حتی ابتدای سال بعد میایم یک سری اهداف را در دفاتر خودمان می­نویسیم، اما خیلی هایشان تحقق پیدا نمی­کند و از یک دفتر به دفتر دیگه منتقل می­شود. می­توانید آن را از دفترتان پیدا کنید و به جای اینکه از دفتری به دفتر دیگر منتقلش کنید آن را جزو اهداف جدیدتان بنویسید

در این گام باید مشخص کنیم که قراره به چه تعداد هدف برسیم خیلی از روان­شناسای انگیزشی معتقدند که تعداد هدف­ هایی که میخوایم بهشون برسیم نباید زیاد باشه. اما به نظر من حداقل تعداد هدفی را که هر انسانی برای خودش مشخص می­کند در حیطه‌های مختلف حداقل باید ۱۰ مورد باشه چرا؟

 چون یاد می­گیریم که ذهنمان بزرگ­تر فکر کنه و خیلی از اهدافی را که ما مشخص می­کنیم بعد از چند ماه گذشتن متوجه می­شویم اصلاً شاید هدف نبوده و صرفاً یک برنامه بوده. پس تعدد هدف به ما کمک می‌کنه که توی این مسیر ثابت قدم­تر باشیم.

 البته این دیدگاه لازمه برای همه­ ما به وجود بیاد که اهدافی را که در کسب و کارها­یمان مشخص می­کنیم خیلی اوقات قابل واگذاری است و ما به عنوان مدیر کسب و کار باید دیدگاه مدیر پروژه رو داشته باشیم؛

یعنی اینکه لازم نیست همه ­ی کارها رو خودمون انجام بدیم و لازمه یکسری از آن کارها را واگذار کنیم و لازمه که صرفاً به عنوان یک انسان که برای کیفیت زندگی خودش ارزش قائله روی هدف­ های مربوط به سلامتی و ارتباطات ­مان تمرکز کنیم.

و اما گام هفتم هدف گذاری رو پیشنهاد می کنم حتما ببینی :

در این گام می­خواهیم در خصوص نحوه­ ی پر کردن این شکاف­ ها با همدیگه صحبت‌هایی داشته باشیم و اینکه اصلاً برای پر کردن این شکاف­ ها نیاز به چه منابع امکانات و افرادی داریم. پر کردن هر شکاف در علم مدیریت مثل خود یک مدیریت پروژه می­ باشد و هر پروژه نیاز به یکسری افراد امکانات و منابع دارند تا بتوانند آن پروژه را انجام بدهند

. پس یکی از مهم‌ترین قدم­ های  هدف گذاری در زندگی شخصی و برنامه­ ریزی این گام می باشد. یعنی ما مشخص کنیم که به چه افرادی و یا حتی مشخص کنیم به چه نوع افرادی احتیاج داریم تا بتونیم با اون­ها ارتباط بگیریم و برای رسیدن به جایگاه نهایی و ایده‌آل خودمون به چه منابعی احتیاج داریم.

هدف گذاری

یک پیشنهاد رد نشدنی کلیک کنید.

در اصل این گام مهم­ترین گام در این چالش محسوب می­شود. چرا؟ چون­ که قراره به یک برنامه­ ی مدون از اهداف خودمان برسیم. برای نوشتن برنامه­ ی مدون الان صرفا کافیه تمام اهدافی را که داریم که گفتیم حداقل باید ۱۰ مورد باشه اون­ ها را نهایتاً روی یک روی کاغذ a4 بنویسیم و در زیر هر کدام در حد یک سطر مشخص کنیم که برای رسیدن به هدف­مان چه موانعی داریم و از چه منابعی می بایست استفاده کنیم.

به همین راحتی در ضمن در سمت چپ هر هدف هم می­توانید برای خودتان ددلاین­ هایتان (deadline) را مشخص کنید که خیلی می­تواند اثرگذار باشد برای هدف گذاری و رسیدن به اهدافتان .

اهمیت نظم و برنامه ریزی

دوره جامع مدیریت زمان و برنامه ریزی هدیه ما به شما

 تا گام قبل تمام کارهایی رو که برای نوشتن یک برنامه ­ریزی خوب و مطلوب برای چند ماهه­ ی خودمون و یا حتی سالانه مون انجام دادیم. اما یه مشکلی و چالشی همیشه وجود داره و اون هم اینه که چرا با وجود این که برنامه ­هامون رو می­نویسیم اما بعد از گذشت یک هفته دو هفته، دیگه تعهدی برای انجام اون­ها نداریم و این احتمالا مشکل رایج همه­ ی ماست.

در اصل آخرین گام ایجاد تعهده. ما باید یک کاری رو کنیم که خودمون نسبت به تصمیماتی که گرفتیم متعهد باشیم. یکی از شیوه‌هاش اینه که با اطرافیانی که مرتبط با اون کار ماست هدف­مون رو به اشتراک بزاریم.

مثلاً من زمانی که می­خوام یک کتاب رو بنویسم شاید از دو ماه قبل که شروع به نوشتن یک کتاب می­کنم توی سایتم بین دوستای خودم میام شروع می­کنم به صحبت کردن یا حتی تبلیغاتش رو که مثلاً تا پایان تیرماه این کتاب به چاپ می‌رسه .

همین مسئله من و متعهد می­کنه به نوشتن به موقع اون کتاب. برای خودتون هم امتحان کنید و هدف رو با افراد مرتبط با خودتون به اشتراک بذارید .

 

حتما بخوانید : چرا به هدفم نمیرسم؟

تمرین هدف گذاری در زندگی شخصی

برای اینکه بتوانید یک هدف گذاری هوشمند و موفق انجام دهید، خوب است که ابتدا بتوانید چند تمرین را به عنوان دست گرمی پشت سر بگذارید. تمریناتی که می‌توانند به شما تا حد بسیار زیادی کمک کنند که اهداف تان را به درستی تعیین کنید و در اصل به همان چیزی که مد نظر شماست دست پیدا کنید.

1. شناخت علایق

تمرین و تمرین، راه شناخت علایق است. چرا به این تمرین تأکید داریم؟ به این دلیل که علایق شما در اصل موضوعی مهم و سرنوشت ساز در تعیین اهدافتان هستند.

اگر شما به چیزی علاقه نداشته باشید و یا دوست نداشته باشید که به آن برسید و حتی برای شما اهمیتی نداشته باشد، اما از سوی دیگر احساس کنید که با رسیدن به آن می‎توانید موفقیتی کسب کنید و شک نداشته باشید که به این هدف دست پیدا نخواهید کرد، به این دلیل که علاقه ای وجود ندارد بعد از مدتی از حرکت در مسیر این هدف خسته و دلزده شده و آن را به طور کامل کنار می‌گذارید.

 

به روش هوشمندانه هدف گذاری کنید

بنابراین باید در اولین مرحله در یک گوشه خلوت نشسته و کاملاً صادقانه علایق خود را بررسی کنید. آن گاه است که می‌توانید هدف های خود را به درستی تعیین نمایید.

2. محقق کردن یک هدف کوچک

رسیدن به اهداف بزرگ بدون شک کار سختی است و نیاز به تمرین و آمادگی قبلی دارد و به همین دلیل است که توصیه می کنیم در ابتدا یک هدف کوچک را برای خود در نظر بگیرید و تمام تلاش خود را به کار ببندید تا به آن دست پیدا کنید.

اگر بتوانید این مرحله از هدف گذاری را به طور موفق پشت سر بگذارید، شک نداشته باشید که می‌توانید در رسیدن به اهداف بزرگ و سرنوشت ساز زندگی خود نیز به خوبی عمل کنید.

این اهداف کوچک می‌توانند هر چیزی باشند. هر کاری که شما مدت هاست انجام آن را به تأخیر انداخته اید اما تمایل شدیدی برای به سرانجام رساندن آن دارید، از تمامی این ها می‌توانید استفاده کنید تا هدف مورد نظرتان محقق شود.

3. پاسخ قانع کننده

فرض کنید که شما مایل هستید مبلغ بسیار زیادی پول به دست آورید. خب زمان آن رسیده که از خودتان بپرسید چرا؟ اگر بتوانید برای این چرا پاسخ منطقی ارائه دهید، بدون شک هدف شما هدفی درست و قابل دستیابی است که می‌توانید در مسیر رسیدن به آن موفق شوید.

در غیر این صورت از خودتان توقع نتایج جذاب و شگفت انگیزی را نداشته باشید. هدف شما زمانی به معنای واقعی ارزشمند است که بتوانید برای رسیدن به آن دلایل کافی را ذکر کنید. در غیر این صورت مطمئن باشید که هرگز به آن نخواهید رسید و بعد از مدتی و شوق دستیابی به آن را از دست خواهید داد.

.

مقالات

محصولات

2 thoughts on “هدف گذاری

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

18 − یازده =

پوچ
انشالله دفعه بعدی
50% تخفیف خرید محصول مدیریت زمان و برنامه ریزی
دانلود رایگان وبینار مدیریت زمان
20% تخفیف خرید کلیه محصولات
مشاوره رایگان
شانس خود را برای دریافت جایزه امتحان کنید!

گردونه رو بچرخون و برنده شو

قوانین و مقررات گردش گردونه :

کاربر محترم عواقب عدم استفاده از هدیه به عهده شما می باشد.

تذکر: هدیه به ایمیل شما ارسال میشود، لطفا ایمیل معتبر وارد کنید.