انگیزه چیست و چه نقشی در زندگی ما دارد؟

انگیزه چیست؟

انگیزه فرایندی است که رفتارهای هدف گرا را آغاز ، هدایت و حفظ می کند. این چیزی است که باعث می شود شما عمل کنید ، خواه این باشد که یک لیوان آب برای کاهش تشنگی بخورید یا کتابی برای کسب دانش.
انگیزه شامل نیروهای زیستی ، عاطفی ، اجتماعی و شناختی است که رفتار را فعال می کنند. در استفاده روزمره ، اصطلاح “انگیزه” اغلب برای توصیف اینکه چرا شخصی کاری انجام می دهد استفاده می شود.
انگیزه فقط به عواملی که رفتارها را فعال می کنند اشاره ندارد. همچنین شامل عواملی است که این اقدامات هدفمند را هدایت و حفظ می کند (اگرچه چنین انگیزه هایی به ندرت به طور مستقیم مشاهده می شوند). در نتیجه ، ما معمولاً باید دلایلی را استنباط کنیم که چرا مردم کارهایی را که انجام می دهند بر اساس رفتارهای مشاهده شده انجام می دهند.
انگیزه چیست؟
انگیزه چه نقشی در زندگی ما دارد؟
انواع انگیزه
تکنیک های روانشناختی
راه های ایجاد انگیزه
انگیزه چیست؟
در واقع انگیزه، نیرویی است که ما را به سمت انجام کارهایمان سوق می‌دهد و بزرگترین هل دهنده ما به سمت موفقیت است. اگر بخواهم ساده تر توضیح دهم می‌توانم بگویم انگیزه برای انسان مانند سوخت برای خودرو است. همان طور که خودرو بدون سوخت و بنزین کار نمی‌کند و هیچ حرکتی ندارد اگر چه تمام شرایط دیگر را دارا باشد ، انسان هم بدون انگیزه و تلاش هرگز نمی‌تواند به سمت انجام هیچ کاری روانه شود و به موفقیتی در زندگی برسد.
انگیزه چه نقشی در زندگی ما دارد؟
  • اهمیت وجود انگیزه  در محیط کار
وقتی برای کار انگیزه نداشته باشید در نهایت یا اخراج می‌شوید یا اینکه برای مدتی طولانی در یک سمت باقی می‎مانید و هیچ ارتقای کاری دریافت نمی‎کنید.
اگر شما در یک شرکت ناظر یا مالک باشید، عدم وجود انگیزه می‎تواند در سراسر شرکت موجی از ناکارآمدی را ایجاد کند. این امر می‎تواند منجر به از دست دادن فروش، سود و سهم شما در بازار شود.
در این شرایط، کاری که باید انجام دهید این است که محیطی را ایجاد کنید که افراد به طور طبیعی بخواهند به نحو احسن به امور محوله خود رسیدگی کرده و وظایفشان را به انجام برسانند. 
  • اهمیت وجود انگیزه در کسب و کار
ممکن است از کار کردن برای دیگران متنفر باشید و بخواهید کسب‎ وکار خودتان را راه بیندازید که موضوع بسیار خوبی است.
اما اکثر مالکان کسب‌ وکار خیلی زود متوجه می‌شوند شروع یک کسب‌ وکار موفق، تا حد زیادی به شما و تلاش‌هایتان بستگی دارد.
مالکان کسب‌ وکار معمولا ۱۲ تا ۱۶ ساعت در روز کار می‌کنند، بنابراین اگر واقعا از کار برای دیگران متنفرید یا اینکه واقعا عاشق داشتن یک کسب‌ وکار مستقل هستید قبل از هر اقدامی باید حجم زیاد کاری آن را هم در نظر بگیرید.
انواع انگیزه
انواع مختلف انگیزه غالباً به صورت خارجی یا ذاتی توصیف می شوند:
  • انگیزه های بیرونی انگیزه هایی هستند که از بیرون فرد ناشی می شوند و غالباً شامل پاداش هایی مانند غنائم ، پول ، شناخت اجتماعی یا ستایش می شوند.
شما پول های خود را در بانک پس انداز می‌کنید برای اینکه از آینده هراس دارید.
کارمندی که وظایف خود را به خوبی انجام می دهد تا ترفیع درجه بگیرد.
همه اینها نمونه‌های بارز انگیزه بیرونی هستند.
در وجود همه انسان ها ترس از تنبیه و اشتیاق برای مورد تحسین قرار گرفتن وجود دارد. اگر رفتارهای روزمره خود را بررسی کنید متوجه خواهید شد که بسیاری از آنها از این دو گزینه سرچشمه می گیرند.
فرقی نمی‌کند شما یک بانوی خانه دار باشید یا یک کارمند و یا حتی یک سرمایه‌گذار بزرگ؛ در هر موقعیت و منصبی که قرار دارید، انگیزه های بیرونی فرمانروای بسیاری از اعمال و رفتار شما هستند و تعیین می‌کنند که در هر موقعیتی چه رفتاری را از خود بروز دهید
  • انگیزه های ذاتی انگیزه های ذاتی است که از درون فرد ناشی می شود ، مانند انجام یک جدول کلمات متقاطع پیچیده صرفاً برای رضایت شخصی برای حل یک مسئله.
انگیزه درونی همان چیزی است که بدون ترس از تنبیه یا تشویق شما را مجبور به انجام کار خاصی می‌کند. شاید بتوان این گونه تعریف کرد که انگیزه درونی در اصل همان علایق ذاتی شماست. هیچ فردی برای پیگیری علایق ذاتی خود نیاز به شنیدن دستوری از دیگران ندارد. بلکه به صورت کاملا خودجوش به دنبال آنها می‌رود و از انجام دادن آنها لذت فراوانی می برد.
کاربردهای مختلفی برای ایجاد انگیزه وجود دارد. این به عنوان یک نیروی راهنما برای تمام رفتارهای انسان عمل می کند ، اما درک نحوه عملکرد و عواملی که ممکن است بر آن تأثیر بگذارد از جهات مختلفی می تواند مهم باشد.

نویسنده پیشنهاد می کند حتما این مقاله را بخوانید

انگیزه چیست و درک انگیزه می تواند چه کمکی به ما کند:
در بهبود کارایی افراد در جهت دستیابی به اهداف ، کمک کنید
به مردم کمک کنید اقدام کنند
افراد را به انجام رفتارهای سلامت محور تشویق کنید
به افراد کمک کنید از رفتارهای ناسالم یا ناسازگار مانند خطر پذیری و اعتیاد جلوگیری کنند
به افراد کمک کنید احساس کنترل بیشتری در زندگی خود داشته باشند
بهبود کلی رفاه و خوشبختی
تکنیک های روانشناختی که به شما در ایجاد انگیزه بیشتر کمک می کند
نظریه ها و نکات زیادی برای کمک به افراد در ایجاد انگیزه طراحی شده است ، اما برخی از عوامل روانشناختی که می توانند بر انگیزه تأثیر بگذارند ممکن است شما را متعجب کند. آیا می دانید تجسم موفقیت می تواند نتیجه معکوس دهد؟یا اینکه انگیزه ها می توانند گاهی انگیزه کمتری در افراد ایجاد کنند؟
از محرک ها با احتیاط استفاده کنید
اگر کسی قبلاً از انجام کاری لذت می برد ، دلیل بر این است که پاداش دادن به رفتار او باعث می شود که این کار را بیشتر دوست داشته باشند ، درست است؟ در بسیاری از موارد ، پاسخ منفی است. دادن انگیزه برای فعالیتهایی که افراد قبلاً برای انجام آنها سوق داده شده اند ، گاهی می تواند انگیزه را مختل کند.
محققان دریافته اند که پاداش دادن به افراد برای انجام کارهایی که انگیزه ذاتی آنها برای انجام آنهاست ، می تواند نتیجه معکوس داشته باشد. 1 به یاد داشته باشید ، انگیزه ذاتی از درون فرد ناشی می شود. این اساساً انجام کاری برای لذت بردن از آن است. انجام وظیفه پاداش خودش است.
در مواردی که کودکان به دلیل انجام کاری که قبلاً از آن لذت می برند ، مانند بازی با یک اسباب بازی خاص ، پاداش دریافت می کنند ، انگیزه آینده آنها برای انجام فعالیت در واقع کاهش می یابد. روانشناسان از این پدیده به عنوان اثر بیش از حد توجیهی یاد می کنند .
بنابراین با پاداش محتاط باشید. مشوق ها می توانند برای افزایش انگیزه برای انجام فعالیتی که غیر از این جذاب نیست ، به خوبی کار کنند ، اما وابستگی بیش از حد به چنین پاداش هایی ممکن است در واقع منجر به کاهش انگیزه در برخی موارد شود.
چالش ها را معرفی کنید
به نظر می رسد هنگام مواجه شدن با یک کار ، کدام یک انگیزه بیشتری برای شما ایجاد می کند – انجام کاری آسان که صد بار انجام داده اید و احتمالاً می توانید در خواب انجام دهید ، یا انجام کاری که در حیطه امکانات است اما نیاز به یادگیری چیز جدید یا کشش موجود شما دارد توانایی ها؟ برای بسیاری از افراد ، گزینه اول ممکن است ساده ترین گزینه باشد ، اما گزینه دوم چالش برانگیز تر ، جالب تر و جالب تر به نظر می رسد.
اگر می خواهید انگیزه خود را برای انجام کاری افزایش دهید ، مثلاً برای دویدن زود از خواب بیدار شوید ، جدا شدن از همان روال های قدیمی و معرفی چالش های جدید می تواند یک روش موثر برای حفظ این جرقه انگیزشی باشد.
چگونه می توانید از این گرایش نهایت استفاده را ببرید؟ خودت را به چالش بکش. برای یک ماراتن محلی ثبت نام کنید. تمرکز خود را بر این بگذارید که اوقات خود را بهبود ببخشید یا کمی بیشتر از آنچه معمولاً پیش می روید بروید. هدف شما مهم نیست ، افزودن چالش های افزایشی به شما کمک می کند مهارت خود را ارتقا دهید ، انگیزه بیشتری داشته باشید و شما را یک قدم به موفقیت نزدیک کند.
موفقیت را تجسم نکنید
یکی از متداول ترین نکات برای ایجاد انگیزه ، تجسم ساده موفقیت است ، با این حال تحقیقات نشان می دهد که این ممکن است واقعاً ضد محصول باشد. مسئله این است که مردم معمولاً خود را در رسیدن به اهدافشان تصور می کنند ، اما از تجسم تمام تلاشی که برای تحقق این اهداف می شود ، صرف نظر می کنند.
با تصور اینکه به هدف مورد نظر خود رسیده اید ، در واقع میزان انرژی را که می توانید برای انجام خود کار اختصاص دهید ، کاهش می دهید.
تحقیقات قبلی نشان داده است که تخیلات ایده آل در مورد آینده به طور معمول موفقیت ضعیف را پیش بینی می کند ، و تحقیقات اخیر نشان داده است که افراط در انجام چنین تجسمی ، انرژی موجود را کاهش می دهد.
به جای اینکه خود را ناگهان موفق تصور کنید ، تمام مراحلی را که برای دستیابی به آن موفقیت بر می دارد تصور کنید.
با چه چالش هایی روبرو خواهید شد؟ دانستن اینکه چه چیزی ممکن است با آن روبرو شوید می تواند در هنگام برخورد راحت تر با آن کنار بیاید.
از چه راهکارهایی می توانید برای غلبه بر این چالش ها استفاده کنید؟ برنامه ریزی پیش رو می تواند شما را برای غلبه بر دشواری هایی که با آن روبرو هستید آماده کند

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

چهارده + سه =

پوچ
انشالله دفعه بعدی
50% تخفیف خرید محصول مدیریت زمان و برنامه ریزی
دانلود رایگان وبینار مدیریت زمان
20% تخفیف خرید کلیه محصولات
مشاوره رایگان
شانس خود را برای دریافت جایزه امتحان کنید!

گردونه رو بچرخون و برنده شو

قوانین و مقررات گردش گردونه :

کاربر محترم عواقب عدم استفاده از هدیه به عهده شما می باشد.

تذکر: هدیه به ایمیل شما ارسال میشود، لطفا ایمیل معتبر وارد کنید.