هدفم را انتحاب کردم حالا چه کار کنم تا به آن برسم؟

چگونه به هدفم برسم؟

ایتدا باید بپرسید باید به چه کسی تبدیل شوم؟

وقتی اغلب افراد می خواهند به اهداف جدیدی برسند سوال می کنند ” خیلی خوب من هدف خود را انتخاب کردم اکنون باید چگونه به هدفم برسم؟

سوال بدی نیست اما اولین سوالی نیست که باید به آن پاسخ داده شود . سوالی که باید از خود بپرسیم این است :” باید به چه کسی تبدیل شوم ” احتمالا افرادی را می شناسید که به نظر می رسد همه کارها را به درستی انجام می دهند ،اما هیچ وقت به نتیجه ای که میخواهند نمی رسند . چرا ؟یکی از چیزهایی این بود : ” اگر بیشتر بخواهید ، باید بیشتر شوید موفقیت چیزی نیست که بخواهید آن را دنبال کنید.چیزی که شما دنبال می کنید از دست شما فرار می کند;

این می تواند شبیه گرفتن پروانه ها باشد.موفقیت توسط شخصی که شما به آن تبدیل شده اید جذب می شود”

در ادامه مثالی از کتاب اثر مرکب را می گوییم سپس راهکار های چگونه به هدفم برسم؟را عنوان می کنیم.

دارن هاردی در کتاب اثر مرکب می گوید :وقتی متوجه این فلسفه شدم زندگی و رشد شخصی من متحول شد وقتی مجرد بودم و دنبال پیدا کردن همسر و ازدواج بودم ،لیستی طولانی از چیزهایی درست کردم که می خواستم در همسر عالی (برای من)وجود داشته باشد.بیش از چهل صفحه پشت و رو را پر کردم و درآن جزییات کامل او را تعیین کردم:

شخصیت ،ذات مشخصات اصلی و فلسفه های او درباره زندگی حتی نوع خانواده ای که از آن آمده است و….

من با جزییات چیزی را نوشتم که می خواستم زندگی برای من بیاورد. اگر از خود سوال میکردم : چه کار باید میکردم تا این دختر را پیدا کنم و به دست بیاورم ؟ احتمالا باز هم در تعقیب پروانه بودم.به جای آن به لیست نگاه کردم و بررسی کردم آیا آن مشخصات در من نیز وجود دارد ؟آیا همه کیفیت ها و مشخصاتی را دارم که انتظار آن ها را از همسرم داشتم؟

از خود سوال کردم چنین زنی به دنبال چه نوع مردی خواهد گشت ؟باید به چه کسی تبدیل شوم تا برای چنین زنی جذاب باشم؟

حتما بخوانید : توسعه فردی چیست ؟

چهل صفحه برای توصیف همه ویژیگی ها،گیفیت ها،رفتارها،ذهنیت ها و شخصیت هایی پر کردم که باید به آن ها تبدیل می شدم . سپس شروع به کار کردم تا به این کیفیت ها برسم.حدس بزنید چه شد ؟کارکرد !مانند این که او از درون دفتر من خارج و در جلوی من ظاهر شود.همسرم ،جورجیا دقیقا همان چیزی است که من توصیف کرده بودم و به  دنبال آن بودم .کلید اصلی این بود که من درباره کسی که باید به آن تبدیل شوم تا بتوانم زنی با این گیفیت و شخصیت راجذب کنم کاملا شفاف  و واضح بود و شروع به چنین شخصیتی کردم با من  همراه باشید :

درست رفتار کنید 

اکنون باید به سراغ برنامه ریزی دقیق فرآیندی برویم که برای رسیدن به اهدافی که تصمیم گرفته اید به آن ها برسید لازم داریم.

چیزی که بین شما و هدف شما قرار گرفته است ،رفتار شما است .آیا باید انجام چیزی را متوقف کنید تا اثر مرکب شما را در جهت اشتباه نبرد؟به صورت مشابه باید برای تغییر مسیر چه کاری را شروع کنید تا در بهترین مسیر ممکن قرار بگیرید؟ به عبارت دیگر،باید چه رفتارها و عادتهایی را به زندگی خود اضافه یا از آن حذف کنید؟

به همین خاطر حتما باید مشخص کنید کدام رفتارها مسیر رسیدن به هدف شما را سد کرده اند و کدام رفتارها برای رسیدن به آن هدف به شما کمک می کنند.

قدم اول : دفتر یادداشت خود را بردارید

سه  هدف اصلی خود رابنویسید . لیستی از عادت های بدی که می توانند پیشرفت شما در هر زمینه را خراب کنند هر چیزی که هست را بنویسید.سپس باید عادت هایی را به لیست اضافه کنید که باید آن ها را به دست بیاورید و در طول زمان آن ها را تمرین کنید تا در نتیجه به اهداف خود برسید.

قدم دوم : حذف عادت های بد

اگر بخواهید زندگی خود را به مسیر جدیدی هدایت کنید باید ابتدا لنگر عادت های بد را در بیاورید تا دیگر شما را پایین نکشند برای همین به یک برنامه جدید نیاز دارید در ادامه تکنیک هایی برای حذف عادت های بد را بیان می کنیم :

تکنیک هایی برای حذف عادت های بد
 • فعال کننده های خود را شناسایی کنید

نگاهی به لیست عادت های بد بیندازید برای هر موردی که نوشته اید فعال کننده آن را مشخص نمایید.باید چهار مورد ” چه کسی ” ، ” چه چیزی ” ، ” چه جایی ” ، و ” چه زمانی ” پشت رفتار بد را شناسایی کنید. برای مثال :

 • آیا زمان خاصی از روز هست که بخواهید چیزی شیرین بخورید؟
 • چه احساسی است که می خواهد بدترین عادت های شما رافعال کند :استرس ،خستگی ،خشم ، عصبی شدن ؟
 • چه زمانی ایناحساسات راتجربه می کنید ؟با چه کسی هستید کجا هستید یا چه کاری انجام می دهید؟
 • خانه تمیز داشته باشید

کاملا تمیز و مرتب باشید منظور هم گفتاری و هم رفتاری است.اگر می خواهید دیگر سیگار نکشید باید هر چیزی که مرتبط به سیگار است را دور بیندازید جیب های خود را خالی کنید جا سیگاری را دور بیندازید.اگر بخواهید غذای سالم تری بخورید ، باید قفسه های خود را از تمام خوردنی های مضر پاک سازی کنید.هر چیزی که باعث وارد شدن شما به عادت های بد می شود را حذف کنید.

حتما بخوانید : چگونه برای رسیدن به هدف انگیزه خود را حفظ کنیم؟

 • آن را جایگزین کنید

دوباره نگاهی به لیست عادت های بد خود بیندازید چگونه می توانید آن ها را تغییر دهید تا دیگر مضر نباشند؟آیا می توانید آن ها را با عادت های سالم تری جایگزین کنید یا همه آن ها را با یکدیگر حذف کنید؟

فردی عادت به نوشیدن هشت تا ده نوشابه رژیمی در روز را داشت (که واقعا عادت بدی بود) به او توصیه کردم آن را با آب کربونات با سدیم کم جایگزین کند و به آن مقداری لیمو یا پرتغال اضافه کند. او این کار را برای حدود یک ماه انجام داد تا متوجه شد چیزی که او نیاز دارد کربنات نیست و بعد از آن به سراغ آب خالی رفت.با این روش بازی کنید تا رفتارهای بد را جایگزین یا حذف کنید.

 • آرام پیش بروید:

نترسید کم کم و با سرعت آرام شروع می کنیم ; فقط یکی از عادت هایتان که بیشترین کنترل را بر شما دارد به مدت یک هفته ثبت کنید.
فرض کنید می خواهید خوردن‌تان را کنترل کنید،
وظیفه شما این است هر چیزی را که در دهان می گذارید یادداشت کنید،از استیک، سیب زمینی و سالادی که سر شام می خورید، تا آن انتخاب های خیلی کوچکتان در طول روز مثل شکلات ها،بستنی ها و غیره همه را یادداشت کنید.نوشتن این موارد خیلی ساده استالبته زمانی که این کار را انجام دهی برای همین از شما می خواهم همین حالا یک زمینه را شروع کنید .

من می خواهم ثبت وقایع وقایع مربوط به _________ را در روز ________ شروع کنم.

ثبت کردن باید کامل و جامع و البته سازمان یافته، منظم،بی وقفه و همیشگی باشد.

 هر روز در بالای یک صفحه جدید تاریخ آنرا بنویسید و ثبت آن را آغاز کنید.بعد از پایان اولین هفته چه اتفاقی می افتد؟

شما مبهوت و متحیر خواهید بود که چگونه این کالری‌ها ، پول‌ها و دقایق، از دست شما در رفته‌اند.

شما هرگز نمی‌دانستید آن‌ها وجود دارند،چه برسد به اینکه ناپدید هم شده‌اند.باید به مدت سه هفته به ثبت وقایع بپردازد اما پس از یک هفته،
نتایج چنان شما را تحت تاثیر قرار می دهد که خودتان برای دو هفته بعد این کار را ادامه می‌دهید.این کار را تضمین می‌کنم.

 • زمان خیلی مهم است:
  هر چه زود تر شروع به ایجاد تغییرات کوچک کنید،اثر مرکب با قدرت بیشتری به نفع شما کار می‌کند.آیا با خودتان فکر ‌می‌کنید که برای شما خیلی دیر شده است این یک فکر مزخرف است.فرض کنید در ۴۰ سالگی شروع به نواختن پیانو کنیدزمانی که بازنشسته می شوید یک استاد پیانو هستید.
  اگر در هر روز بازده و درآمد‌تان را یک هزارم بهتر کنید(فکر می کنید از عهده این کار بر می آیید؟)در نتیجه در هر هفته نیم درصد بهتر‌می‌شویدو در ماه ۲% ودر سال ۲۶% یعنی درآمد تان هر ۲.۹ سال دوبرابر می شودودر سال دهم ۱۰۰۰ درصد این فوق العاده نیستفقط با روزی یک هزارم بهتر شدن همین.

قدم سوم : ایجاد عادت های خوب

اکنون برای حذف عادت های بدی که شما را در مسیر اشتباه قرار داده اند به شما کمک کردیم لازم است انتخاب ها ،رفتارها ،و سر انجام عادت های جدیدی را ایجاد  کنید که سر  انجام شما را در مسیر مورد علاقه تان قرار می دهند.

تکنیک هایی برای ایجاد عادت های خوب

شما نمی توانید زندگیتان را تغییر دهیدمگر این‌که چیزهایی را تغییر دهید که هر روز انجامشان می‌دهید.راز موفقیت شما در رویه های روزمره‌تان نهفته است.اگر واقعا می‌خواهید یک عادت خوب را حفظ کنید مطمئن شویدحداقل روزی یک بار به آن توجه می کنید و اینطوری،موفقیت شما بسیار محتمل تر خواهد بود.

 • خودتان را برای موفقیت آماده نگه دارید

هر عادت‌ جدیدی باید با زندگی‌ و شیوه زندیگرتان مطابق باشد.اگر‌می‌خواهید غذاهای سالم تری بخورید و وزنتان را کم کنید،مطمئن شوید که یک یخچال و آشپزخانه تان با انتخاب‌های سالم پر شده اند.

 • به اضافه کردن فکر کنید، نه کم کردن:

این اصل در این باره نیست که تلاش کنید چیزی را از رژیم غذایتان حذف کنید.بلکه در این باره است که چه چیزی را اضافه و جایگزین می‌کنید.
مثلا نمی‌توانم همبرگر، شکلات یا لبنیات بخورم اما بجای آن امروز سالاد سبزیجات بخارپز و انجیرمی‌خورم. یا مثلا یکی از دوستانم علاقه زیادی به عکاسی از فرزندش داشتبا فراهم کردن تجهیزات این کار و نمایش اسلایدیو آلبوم عکس راه فرار ذهنی از تماشای تلویزیون را برای خودش فراهم کرد. چه چیزی را می‌توانید به زندگیتان اضافه کنید تا به کمک آن تجربیات زندگیتان را غنی‌تر کنید؟

 • کارهایتان را به دیگران بگویید:

داستان خانمی را شنیده ایدکه تصمیم می گیرد با وبلاگ نویسی درباره هر سنتی که خرج می‌کرد،کنترل مالی‌اش را به دست گیرد.اعضای خانواده ،دوستان و خیلی از همکارانش نحوه خرج کردن او را دنبال می‌کردندو به خاطر چشم‌های زیادی که او را زیر ذره بین داشتند،درباره مسائل مالی اش بسیارمسئولیت پذیرتر و منظم‌تر شد.به خانواده‌تان بگویید، بگذارید دوستانتان بدانند.بگوئید تغییر کرده اید و از این به بعد ،شما رئیس خودتان هستید

 • یک همراه موفقیت پیدا کنید:

چیزهای خیلی کمی هستند که به قدرتمندی دو آدمی باشندکه بازوهایشان را در هم قفل کرده‌اند و به سمت هدف مشابهی گام بر می‌دارند.شما هم ممکن است برای پیاده روی‌ها، دویدن‌ها ،رفتن به باشگاه ورزشییا بحث و تبادل کتاب‌های بهبود شخصی به یک همراه موفقیت احتیاج داشته باشید.

 • رقابت و رفاقت:

برای برانگیختن روحیه رقابتی و غوطه‌ور کردن خودتان در یک عادت جدید،هیچ چیز مثل یک رقابت دوستانه نیست.چه نوع رقابت دوستانه‌ای را می‌توانید با دوستانتان سازماندهی کنید؟چگونه می‌توانید رقابتی مفرح و یک روحیه رقابتی را به عادت‌های جدیدتان تزریق کنید؟

 • پاداش بگیرید:

کار بدون تفریح و سرگرمی ، سربازان را کسل و بی حوصله می‌کندو این آغازی برای سرپیچی از فرمان است.در طول مسیر باید زمان هایی برای جشن گرفتنو لذت بردن از پیروزی هایتان وجود داشته باشد.هر روز، هر هفته یا هر ماه به خودتان پاداش بدهید.شاید زمانی برای قدم زدن یا چیزی را فقط برای سرگرمی خواندن ویا یک وقت ماساژ و…..

خلاصه گام های عملی

برنامه ریزیسه عادت بهتر خود را مشخص کنید آن هایی که بیشترین پشتیبانی را از هدف مهم شما دارند.

مدیریت زمان به سبک حرفه ای ها سه عادت بدتر خود را شناسایی کنید که شما را از مسیر هدف دور می کند.

مدیریت زمان به سبک حرفه ای هاسه عادت جدید را مشخص کنید که برای قرار گرفتن در مسیر هدف اصلی باید آن ها را در خود پرورش دهید.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

13 − هفت =

پوچ
انشالله دفعه بعدی
50% تخفیف خرید محصول مدیریت زمان و برنامه ریزی
دانلود رایگان وبینار مدیریت زمان
20% تخفیف خرید کلیه محصولات
مشاوره رایگان
شانس خود را برای دریافت جایزه امتحان کنید!

گردونه رو بچرخون و برنده شو

قوانین و مقررات گردش گردونه :

کاربر محترم عواقب عدم استفاده از هدیه به عهده شما می باشد.

تذکر: هدیه به ایمیل شما ارسال میشود، لطفا ایمیل معتبر وارد کنید.