هدف شما چیست؟

 
برای رسیدن به پاسخ مناسب‌تر به سؤال «هدف از زندگی‌ چیست؟» و رفع ابهامات بیشتر درباره‌ی این سؤال‌ با ما و این نوشته همراه باشید .
 
هرکدام از ما باید در زندگی خود اهدافی داشته باشیم. بدون اهداف در زندگی مثل این است که به جایی نمی رویم. با اهداف هست که به زندگی خود معنا می دهیم .می خواهیم خود را در آینده کجا ببینیم ؟
 
مطمئن هستم هر کسی که این مقاله را می خواند ،نمی خواهد فقیر باشد یا در سن بازنشستگی خود را تنها و سرخورده ببینید .
 
بله بنابراین اهداف و چشم انداز زندگی خود را شروع کنید.  داشتن تنها یک هدف در زندگی کافی نیست ، دستیابی به برخی اهداف طولانی تر است ، در حالی که اهداف دیگر ممکن است در یک بازه زمانی کوتاه محقق شوند ، بنابراین  لیست اهدافی که برای شما مهم است از امروز شروع به دستیابی به آن کنید ، بله امروز ، چیزی برای فردا نگذارید ، لحظه ای که تصمیم گرفتید انجام شود شروع به انجام کارها کنید
 
اهداف مختلفی می تواند باشد در واقع به انتخاب و سلیقه فرد بستگی دارد ، اما با این وجود سعی خواهم كرد تا آنجا كه می توانم مثالهای مختلفی را بیان كنم تا بدانید هدف شما چیست؟ ( اهداف كوتاه مدت + اهداف بلند مدت ) 
 

هدف شما چیست ؟

 هدفی که می تواند تا آخر عمر به همه کمک کند هر هفته 1 ساعت وقت بگذارید و تأمل کنید

 
در مورد این 4 سال کتبی تأمل کنید:
 
1) چه چیزی در این هفته خوب پیش رفت؟
 
2) چه چیزی هفته گذشته خیلی خوب پیش نرفت؟ چه چیزی مانع شد؟
 
3) برای بهتر شدن شرایط این هفته چه چیزهایی را می توانم تغییر دهم؟
 
4) این هفته تمرکزم را روی چه چیزهایی قرار خواهم داد
 
 
انجام این کار به صورت نوشتاری امری حیاتی است زیرا واقعیت بیشتری به آن می دهد. وقتی چیزهایی را یادداشت می کنید ، بعداً نمی توانید انکار کنید که واقعاً این را نمی خواستید.
 
اگر به یادداشت های خود برگردید و نوشتید ، “…. آه ، من خیلی از دست دادن تمرینات ورزشی خود خسته شده ام. دوباره این هفته 3 بار آن را از دست دادم و این فقط بهانه ای برای خودم است .. من این را می دانم ، چون می توانستم فقط چهارشنبه و پنجشنبه این کار را انجام دهم اما این کار را نکردم … “
 
نتایج
آنچه در اینجا اتفاق می افتد این است که شما کارهای بیشتری را شروع می کنید و کارهایی را که مفید نیست انجام می دهید.
 
 • اگر یک تمرین را از دست داده اید
در نتیجه اگر دوباره ظاهر شود ، احتمالاً متوجه آن وضعیت مانع خواهید شد. و احتمال اینکه در این باره فعال باشید بیشتر خواهد بود.
 
 • با کسی که طرف شماست کار کنید
کار و گذراندن کار با کسی  مراحل کار را بسیار راحت تر می دانند.
 
در هر صورت ، این یک عادت قدرت است که می تواند به طور مداوم به شما کمک کند تا در تمام طول زندگی به بهترین خود تبدیل شوید.
 
برخی از اهدافی کوتاه مدت و بلند مدتی که می توانید برای خود در نظر بگیرید :
 
پاسخ به این سوال هدف شما در زندگی چیست ؟می تواند هر کدام از اینم موارد یا همه ی آن باشد
 
 • مدیر عامل یک شرکت
 • سفر به کشورهای مختلف (اگر می توانید تمام جهان را پوشش دهید)
 • خانه رویایی خود را بسازید
 • پرواز در یک گلایدر ، اسکی یاد بگیرید
 • یک کتاب پرفروش بنویسید
 • برای نیازمندان مدرسه ، بیمارستان بسازید
 
اما از کجا بفهمیم که کدام هدف درست است؟ چرا گاهی در اول راه هدفمان برایمان بسیار مهم است و با انگیزه شروع می‌کنیم ولی در ادامه ناامید می‌شویم؟ چگونه هدف گذاری کنیم که نتیجه خوبی داشته باشد؟
 
هدف گذاری اسمارت قرار است جواب این سوالات را بدهد.
 

هدف گذاری smart  یا هوشمند چیست ؟

 
آقای دوران مشاور در حوزه مدیریت و مدیر یک شرکت در واشنگتن بود. او در نوامبر 1981 مقاله‌ای با عنوان «یک راه هوشمند برای نوشتن اهداف مدیریتی وجود دارد» منتشر کرد. این مقاله همان هدف‌گذاری SMART را که نگاه جدیدی به روش انتخاب اهداف داشت، معرفی کرد.
 
روش اسمارت (SMART) برخلاف اسمش، یک روش هوشمند و عجیب و غریب نیست. قرار هم نیست که یک الگوریتم خفن و پیچیده برای اهداف شما ارائه دهد که درست یا غلط بودن هدفتان را مشخص کند. کلمۀ SMART از حروف اول 5 کلمه گرفته شده است که هر کدام به یک ویژگی اشاره دارند. 5 ویژگی اسمارت عبارتند از:
 

اسمارت (SMART) اختصار این کلماته:

 
Specific: مشخص
 
Measurable: قابل اندازه گیری
 
Attainable: دست یافتنی
 
Realistic: واقع گرایانه،/Relevant: مرتبط
 
Timely/Time Bound: در محدوده زمانی مشخص
 

S : کاملا مشخص واضح و بدون ابهام باشد

اون چیزی رو که میخواین بدست بیارین تا حد ممکن روشن و مشخص باشه
 
مثال: “من می خواهم موقعیتی را بدست آورم که یک تیم توسعه را برای یک شرکت فناوری نوپا مدیریت می کنم .
 
به این سه هدف توجه کنید :
 
 • من می خواهم خیاط ماهری بشم
 • من می خواهم با رفتن به کلاس خیاط ماهری بشم.
 • من می خواهم با رفتن به کلاس و تلاش روزانه خیاط ماهری بشم.
 • به نظر شما به کدام یک از این هدف‌ها راحت‌تر می‌توان دست یافت؟
 
مطمئنا‍ً هدف آخر واضح‌تر خواسته ما را بیان می‌کند و دقیقاً مشخص می‌کند نتیجه کار چه باید باشد. بنابراین ذهن هم راحت‌تر می‌تواند بر روی آن تمرکز کند.
 
پس اولین ویژگی هدف اسمارت به ما می‌گوید که هدف باید واضح، مشخص و دقیق باشد. یعنی شما باید دقیقاً بدانید چه ‌چیزی می‌خواهید؟ به کلمه «دقیقاً» دقت کنید چون هدف شما باید دقیق و با جزئیات بیان شود.
 

M : قابل اندازه گیری باشه که با معیار های شما جور در بیاد و شما رو به سمت هدف ببره

 
چه مدرکی ثابت می کنه که شما به سمت هدف خود پیشرفت می کنید؟ به عنوان مثال ، اگر هدف شما کسب موقعیت مدیریت تیم توسعه برای یک شرکت مبتدی فناوریه ، ممکنه پیشرفت رو با تعداد پست های مدیریتی که درخواست کرده اید و تعداد مصاحبه های انجام شده اندازه گیری کنید.
 
اهدف قابل اندازه گیری به این معنیه که دقیقا بدونید در زمان دستیابی به هدف چه چیزی خواهید دید، شنید و احساس خواهید کرد، به این معنا که اهدافتون رو به عناصر قابل اندازه گیری بشکنید. به شواهد واقعی نیاز دارید. خوشحالتر بودن شاخص مناسبی نیست.
 
اغلب مشاهده می‌شود که بسیاری از مردم در شروع سال اهدافی را برای خود برمی‌گزینند و به روی کاغذ می‌آورند،اما آن را در پوشه‌ای بایگانی کرده تا پایان سال نیز به آن مراجعه نمی‌کنند. وقتی هدفی را برمی‌گزینید،باید با استفاده از یک جدول زمان‌بندی‌شده، مدام آن را وارسی کنید و از آخرین وضعیتآن باخبر باشید.
 
به‌این‌ترتیب، اگر پیشرفتی به‌سوی هدف خود مشاهده کنید،احساس رضایت و خرسندی خواهید داشت و به ادامه‌ی راه ترغیب می‌شوید و هرگاه به بیراهه کشانده شوید خود را به مسیر درست هدایت خواهید کرد. هدف خود رادر دفتر برنامه‌ریزی خود بنویسید و برای هر آزمون هدف‌گذاری کنید.
 
اندازه گیری اهداف همچنین به شما این امکان رو می ده که ببینید این اون چیزی بوده که دقیقا میخواستید یا نه.
برای اینکه بفهمید هدفتون قابل اندازه گیری هست یا نه از خودتون بپرسید؟ چقدر؟ چه اندازه؟ چطور می فهمم که رسیدم؟
 
 
 
تعیین نقاط عطف در این مسیر به شما این فرصت را میده تا در صورت لزوم مجدداً ارزیابی کرده و دوره را اصلاح کنید. هنگامی که به نقاط عطف خود رسیدید ، به یاد داشته باشید که به روشهای کوچک اما معنی دار به خود پاداش دهید.
 
مثال: “من به عنوان مدیر تیم توسعه در یک شرکت تازه تاسیس به سه موقعیت آزاد درخواست می کنم .”
 
A :قابل دست یافتنی باشه
 
 در هدف گذاری smart هدف  باید قابل دستیابی باشه  به اندازه کافی خوب تعریف شده باشه که بتونید در واقع به آن برسید. اهدافی را برای خود در نظر بگیرید که دسترسی به آن‌ها امکان‌پذیر باشد. این مورد یکی از مهم‌ترین موضوعات راز رسیدن یا نرسیدن شما به اهدافتان است.اهداف خودتان را طوری تنظیم کنید که احتمال رسیدن به آن‌ها وجود داشته باشد و ازلحاظ منطقی،رسیدن به هدف و موفقیت برای شما ممکن باشد از خودتان بپرسید:
 
آیا من منابع و توانایی های لازم برای رسیدن به هدف را دارم؟ اگر نه ، چه چیزی را از دست می دهم؟
آیا دیگران قبلاً این کار را با موفقیت انجام داده اند؟
 
R : در انتخاب هدف واقع‌بین باشید
 
اهدافی را برای خود در نظر بگیرید که دسترسی به آن‌ها امکان‌پذیر باشد. این مورد یکی از مهم‌ترین موضوعات راز رسیدن یا نرسیدن شما به اهدافتان است.اهداف خودتان را طوری تنظیم کنید که احتمال رسیدن به آن‌ها وجود داشته باشد و ازلحاظ منطقی،رسیدن به هدف و موفقیت برای شما ممکن باشد.
 
به عنوان مثال شخصی که ماهی 2 میلیون درآمد داره گذاشتن هدف که ماه دیگر 20 میلیون داشته باشه دست یافتنی نیست و باید قدم به قدم کم کم رشد کرد و اهداف رو بزرگتر کرد.
 
واقعا تعیین اینکه هدفی برای “شما”واقع گرایانه هست یا نه کار خیلی سختیه. خیلی کارها که از نظر دیگران غیرممکن بود، توسط افرادی انجام شده. شاید تنها راه این باشه که ببینید آیا خودتون به واقع گرایانه بودن هدفتون ایمان دارید؟ و آیا قبلا کاری شبیه به این انجام دادید یا نه.
 
مرتبط بودن: آیا هدفتان به شما مرتبطه؟
شما می‌خواهید فرد معروف و مشهوری در سراسر جهان شوید، یا شرکتی چند ملیتی داشته باشید، و یا حتی شغلی پر مشغله داشته باشید؟
برای تصمیمی که گرفته اید خصوصیات فردی را در نظر گرفته اید، یا گروهتون به اون اندازه بزرگ هست و قابلیت های گروهی رسیدن به اون هدف را دارد؟ سوال اصلی این است که چرا می‌خواهید به آن هدف برسید؟ چه قصدی پشت آن هدفه و واقعا با رسیدن به اون هدف، مقصود برآورده می شه؟
 
T :هدف باید به موقع و زمانبندی شده باشه
 
قانونی هست که می‌گوید کارها به اندازه زمانی که دارید کش پیدا می‌­کنند! علاوه بر این اگر می‌خواهید دچار امروز-فردا کردن نشوید حتما برایکارهایتان دِد-لاین یا ضرب­الاجل بگذارید.
 
چارچوب زمانی هدف شما چیست؟ تاریخ رسیدن به هدف می تونه به ایجاد انگیزه و اولویت بندی کمک  کنه به عنوان مثال ، اگر هدف شما کسب یک ترقی به سمت بالاتر است ، ممکن است شش ماه به خود فرصت دهید.
 
هدف گذاری
 
 
اگر در آن بازه زمانی به هدفتان نرسیده اید ، وقت بگذارید تا دلیل آن را بررسی کنید. ممکن است بازه زمانی شما غیرواقعی باشد ، با موانع عبور غیر منتظره روبرو شوید یا هدف شما غیرقابل تحقق باشد .
 
یک هدف SMART باید از نظر داشتن یک تاریخ شروع و پایان ، محدود به زمان باشد.
 
از خودت بپرس :
 • آیا هدف من مهلت دارد؟
 • تا کی می خواهید به هدف خود برسید؟
 
یک مثال از هدف گذاری smart
 
من ظرف سه ماه پس از فارغ التحصیلی در لیسانس علوم آموزش و پرورش ، به عنوان معلم ریاضی دبیرستان شغل پیدا می کنم.
 
خاص: هدف از تبدیل شدن به یک معلم ریاضی دبیرستان کاملاً مشخص است
 
قابل اندازه گیری: موفقیت را می توان با تعداد برنامه ها ، مصاحبه ها و پیشنهادات شغلی سنجید.
 
قابل دستیابی: هدف گذار از درجه كافی برای شغل برخوردار خواهد بود.
 
مربوط: هدف ساز برنامه ریزی برای استخدام در صنعت آموزش و پرورش پس از گرفتن مدرک تحصیلی است.
 
مبتنی بر زمان:تنظیم کننده هدف برای رسیدن به هدف خود ظرف سه ماه پس از فارغ التحصیلی مهلت تعیین کرده است.
 
 
پاسخ جالب لومینیتا به سوال هدف شما چیست ؟ را هم بشنوید :
 
«هدف از زندگی دوست داشتن حقیقی است.»
او کیست؟ لومینیتا در هدف خلاصه می‌شود. کلمات او که حاصل معرفت و حکمت هستند، مانند یک عصای جادویی قلب مردم سراسر جهان را لمس می‌کند. اگر هنوز او را نمی‌شناسید توصیه می‌کنم مقاله‌ی محبوب او را با عنوان «۱۵ چیزی که برای شاد بودن باید ترک‌شان کنید» بخوانید که بیش از ۱/۲ میلیون بار در فیس بوک به اشتراک گذاشته شده است.
 
هدف از زندگی چیست؟ عشق… عشق حقیقی. به یک عاشق واقعی تبدیل شوید و آنگاه از خود پرتو‌های عشق را به اطراف بتابانید. به کسانی‌ که دوست‌تان دارند، عشق بورزید و همین‌طور به کسانی‌که دوست‌تان ندارند! لازم نیست حتما سزاوار عشق ورزیدن باشند، باید عشق بورزید، چون این تنها چیزی است که می‌توانید به دیگران ببخشید.
 
به دنبال فرصت برای عشق ورزیدن باشید، بدون توجه به اینکه در کجا یا مشغول چه کاری هستید. شاید نتوانید به کسی کمک کنید، اما می‌توانید یک عشق پرقدرت را بعد از چیزهایی که می‌بینید و انجام می‌دهید، حس کنید.
 
زندگی عشق است و عشق زندگی است، وقتی عشق بیشتری در رگ‌های ما جاری‌ شد، تبدیل به نشاط بیشتر می‌شود، دید ما را روشن‌تر می‌کند و این وقتی ساده‌تر می‌شود که نه تنها به قلب و روح‌خودمان، بلکه به قلب و روح هر موجود زنده‌ای که روی این سیاره زندگی می‌کند، متصل شویم.
 
در وهله‌ی اول ممکن است آدم‌ها بسیار متفاوت از یکدیگر به‌ نظر برسند، اما هسته‌ی وجودی همه‌ی ما یکسان است. هسته‌ی وجودی همه‌ما یکی است، همه‌ی ما از یک مسیر عمیق و قدرتمند با یکدیگر در ارتباطیم. اساس هسته‌ی وجودی ما یکسان است، همه‌ی ما از یک نوع نژاد بشر هستیم.
 
هیچ جدایی به جز جدایی که در ذهن ما و از روی ترس از وابستگی شکل می‌گیرد، وجود ندارد. اگر اجازه بدهیم عشق به قلب‌مان بازگردد، همه با عشق یکی می‌شویم و زندگی‌مان از همان نقطه دوباره آغاز می‌شود، پس این خود ما هستیم که دنیای اطراف‌مان را می‌شناسیم و در نهایت درک می‌کنیم که ما در این جهان زندگی می‌کنیم و این جهان هم در ما خلاصه می‌شود… همه‌ی ما یکی هستیم.
 

پاسخ کریس گیل‌بیو (Chris Guillebeau) به هدف شما از زندگی چیست ؟ این بود

«هدف از زندگی، شاید یک جفت چکمه و گربه‌ها باشند.»
 
جواب کریس شاید کمی عجیب باشد، اما تعجب نکنید، چون خودش هم آدم خاصی است. او نمونه‌ی زنده‌ و واقعی کسی است که می‌تواند به شما ثابت کند دلیلی ندارد، در زندگی از همان رویه‌ای پیروی کنید که دیگران پیروی می‌کنند. لزومی ندارد مثل دیگران باشید.
 
این مرد یاغی معتقد است اگر بخواهی، می‌توانی اجازه ندهی هیچ عامل بیرونی تو را محدود کند و بال و پرت را ببندد. این مرد تمام کشور های دنیا را دیده است، هر ۱۹۳ کشور جهان را، پس طبیعی است که حداقل یکی دو راز درباره‌ی زندگی بداند. می‌توانید ویدیو او به نام چکمه‌ها و گربه‌ها (boots and cats) را در یوتیوب ببینید.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

9 − سه =

پوچ
انشالله دفعه بعدی
50% تخفیف خرید محصول مدیریت زمان و برنامه ریزی
دانلود رایگان وبینار مدیریت زمان
20% تخفیف خرید کلیه محصولات
مشاوره رایگان
شانس خود را برای دریافت جایزه امتحان کنید!

گردونه رو بچرخون و برنده شو

قوانین و مقررات گردش گردونه :

کاربر محترم عواقب عدم استفاده از هدیه به عهده شما می باشد.

تذکر: هدیه به ایمیل شما ارسال میشود، لطفا ایمیل معتبر وارد کنید.