انضباط فردی در برنامه ریزی روزانه

 

نظم، اولین و مهم ترین قانون موفقیت است؛ همه ما نظم عمومی را قبول داریم اما وقتی صحبت از انضباط فردی می‌شود ممکن است دچار تردید شویم! داشتن انضباط فردی در برنامه ریزی باعث می‌شود که بهره برداری از امور مختلف به حد زیادی افزایش پیدا کند.

نظم باعث تسلط و کنترل بیش تر بر کارها می‌شود. نظم قابل آموختن است و و با تمرین کردن تقویت می‌شود. مهم ترین اصل تقویت انضباط فردی در برنامه ریزی کسب ت های جدید  انجام به موقع کارها است. ایجاد عادت های جدید و افزایش نظم در زندگی، نیاز به زمان دارد اما پس از عادت کردن به آن، زندگی بسیار لذت بخش تر می‌شود.

راه های افزایش انضباط فردی در زندگی

نظم شخصی به وسیله تمرین کردن و آموختن عادت های جدید تقویت می‌شود. امروزه دیگر ثابت شده است که موفقیت در زندگی بدون نظم امکان‌پذیر نیست. برخی از راه های افزایش نظم در زندگی بدین ترتیب‌اند:

انضباط فردی در برنامه ریزی

نظم ارتباط مستقیمی با استفاده صحیح از زمان دارد. در یک زندگی شلوغ و به هم ریخته، افراد وقتی برای رسیدن به اهداف و برنامه های خود ندارند. یک لیست برای خود درست کنید و مشخص کنید که چه اهدافی دارید و برای رسیدن به آن ها چه کارهایی می‌خواهید انجام دهید: اهداف کوتاه مدت، میان مدت و بلندمدت.


مقاله مرتبط :4 گام برای نظم در برنامه ریزی برای زندگی

نویسنده پیشنهاد می کند این مقاله را بخوانید 


برنامه‌ریزی باید حتما نوشته شود و انگیزه‌ای برای انجام آن قرار داده شود. برای مثال “اگر موفق به انجام کلیه حرکات ورزشی امروز شوم، یک شکلات تلخ بسیار خوشمزه جایزه خواهم گرفت.”

کمک گرفتن از یک مشاور برای نوشتن انضباط فردی در برنامه ریزی روندی اصولی را پیش روی اشخاص قرار می‌دهد.

نوشتن برنامه باید همه موارد را شامل شود؛ مانند زمان بیدار شدن، تمرکز بر تنفس، گذراندن وقت در کنار نزدیکان، زمان‌های آزاد برای مطالعه و گزارش وقایع. همه امور باید طبق اولویت‌بندی اجرا شوند و در زمان آن‌ها تاخیر ایجاد نشود.
هر کاری با برنامه‌ریزی امکان‌پذیر می‌شود اما باید توجه داشت که این برنامه طبق اصول تدوین شود و همه شرایط در آن ذکر شود. عوض کردن برنامه راه رسیدن به موفقیت را دشوار می‌سازد.

1 : مشخص کردن هدف:

طبق تحقیقات ۸۰ درصد موفقیت افراد به اهداف آن‌ها بستگی دارد و نبودن آن باعث شکست و ناامیدی می‌شود. برایان تریسی نویسنده و سخنران معروف کانادایی درباره این موضوع می‌گوید: «موفقیت به معنای داشتن هدف و تلاش برای رسیدن به آن‌ها است».
 
اهداف به دلیل ایجاد انگیزه و تمرکز برای انجام کار، به افراد کمک می‌کند تا زندگی خود را سازماندهی کنند. هدف‌گذاری زمانی اهمیت دارد که قابل دستیابی باشد و افراد برای رسیدن به آن برنامه‌ریزی داشته باشند. توجه داشته باشید که اهداف باید به روشنی مورد بررسی و ارزیابی قرار بگیرند.
 
2 : تمرین و پیگیری هدف:
 
قبل از اجرای هدف می‌توان نمونه‌هایی تمرینی انجام داد. اهداف موقتی ثباتی برای هدف بلندمدت ایجاد می‌کنند. تمرین و ممارست یکی از مهم‌ترین قسمت‌های انضباط فردی به شمار می‌روند.
 
تمرین برای رسیدن به هدف، بهتر است ابتدا با فعالیت‌هایی آهسته شروع شود سپس اوج گیرد. این کار نیاز به حمایت، تعصب، اشتیاق و غرور دارد. پس از گذشت مدتی تمرکز افراد فقط بر اهدافشان معطوف می‌گردد و ذوق درونی به خودی خود انگیزه‌ای برای ادامه می‌شود.
 
فیزیک بدنی پس از تکرار یک موضوع به آن عادت کرده و فرد را به سمت هدف سوق می‌دهد. مانند زمانی که افراد یک سال برای رسیدن به وزش ایده‌آل تلاش می‌کنند و عضله‌ها و سیستم تغذیه آن‌ها پس از گذشت این زمان به این رویه خو می‌گیرد.
 
کسب موفقیت و رسیدن به آن به فرد شخصیتی جدید می‌بخشد تا به آنچه می‌خواهد دست یابد. رسیدن به موفقیت به افراد حس احترام، عزت نفس و افتخار هدیه می‌دهد. افرادی که با یک تمرین منظم به هدف خود دست می‌یابند راه کسب موفقیت را به راحتی پیدا می‌کنند و با داشتن اعتماد به نفس می‌توانند به تمام مشکلات خود فائق آیند.
 
3 : از تقویم، برنامه‌ریزی یا برنامه های گوشی هوشمند استفاده کنید.
 
برنامه های زیادی برای مدیریت زمان وجود داره از جمله برنامه هایی که کاظم زاده مدرس برنامه ریزی نوین به سبک GTD  در دوره جامع مدیریت زمان و برنامه ریزی به سبک GTD بیان می کند برنامه TO DO  است که در دو نسخه کامپیوتر و موبایل قابل استفاده است.
 
 
چک لیست روزانهیک تقویم تهیه کنید و آن را جایی بگذارید که هر روز جلوی چشم‌تان باشد، مخصوصا صبح‌ها!
 
چک لیست روزانهبرای بیشتر افراد این مکان مناسب، آشپزخانه، روی میز کار یا روی دسکتاپ کامپیوترشان است.
 
چک لیست روزانهبه‌ هر حال جوری باشد که مراجعه هر روزه به آن جز روزمرگی‌های‌تان شود.
 
چک لیست روزانهتقویم‌تان همیشه در دسترس باشد. اگر رویدادی را در تقویم‌تان ثبت کرده باشید، می‌توانید به‌راحتی از تاریخ آن باخبر شوید و تقویم‌تان می‌تواند به شما یادآوری کند تا کارهای‌تان را به‌موقع انجام دهید. دیگر نیازی نیست نگران فراموش کردن آن باشید.
خرید این دفترچه را به شما پیشنهاد می کنیم

 
چک لیست روزانهاگر قرار ملاقات زیادی داشته باشید و روزهای‌تان آن‌قدر متغیر و شلوغ باشد که به پیگیری برنامه‌های‌تان برای‌تان دشوار باشد، استفاده از یک برنامه‌ریز برای‌تان مفید خواهد بود؛ یعنی دفترچه‌ای که لیست کارها و برنامه‌های‌تان در آن مشخص‌ شده باشد.
 
چک لیست روزانهمثلا اگر زیاد بیرون می‌روید یا کلاس‌های مختلفی در ساعات مختلف روز دارید، خیلی راحت‌تر است که یک برنامه‌ریز با خودتان داشته باشید تا کارهای‌تان را به‌طور مرتب به شما اعلام کند، این کاری است که یک تقویم نمی‌تواند برای‌تان انجام دهد.
 
همچنین می‌توانید برنامه‌های بیشتری را در یک چارت برنامه‌ریز بگنجانید. برای داشتن یک برنامه‌ریزی روزانه موفق، مهارت‌های مدیریت زمان خود را تقویت کنید.

نویسنده پیشنهاد می کند این مقاله را بخوانید

 
چک لیست روزانهگوشی هوشمندتان، مخصوصا اگر به برنامه مدیریت اطلاعات شخصی متصل به شبکه که روی سایر کامپیوترها نیز نصب‌شده مجهز باشد، از تقویم‌های کاغذی و یادداشت‌های پراکنده بهتر است؛ زیرا این اطلاعات قابل جست‌وجو هستند و به‌راحتی می‌توان آن‌ها را وارد گوشی یا وب‌بیس کرد و یادآوری اطلاعات اضطراری و حذف اطلاعات غیر لازم به‌طور خودکار انجام می‌شود.
 
4 : الگو قرار دادن افراد منضبط:
 
برای رسیدن به انضباط فردی می‌توان شخصی را الگو خود قرار داد. این فرد باید شایستگی‌های لازم را داشته باشد تا بتوان از آن به درستی پیروی کرد.
 
برای پیگیری این افراد باید روند زندگی‌شان را زیر نظر گرفت. عادت‌های رفتاری، نظم در انجام امور، تکرار برخی حرکات، چگونگی حل مشکلات، تنظیم دفتر دیسیپلین شخصی و نوع ارتباط آن‌ها با دوستان‌شان الگویی منظم را ارائه می‌دهد.
 
هم‌نشینی با افرادی که دارای انضباط فردی هستند به طور ناخودآگاه بر فرد تاثیر گذاشته و خصوصیات مثبتی را ایجاد می‌کند.
 
چرا که این افراد در انجام امور خود دقیق هستند و تاکنون به بسیاری از اهداف خود دست پیدا کرده‌اند. در چنین محیطی انگیزه و دلگرمی ایجاد می‌شود و شادی و موفقیت در قالب انضباط شخصی نمود پیدا می‌کند.
 
منتظر نمانید تا “احساس خوبی داشته باشد”. بهبود نظم و انضباط شخصی به معنای تغییر در روال عادی خود است ، که می تواند خوشایند و ناخوشایند باشد.
 

سبکی نوین برای انجام کارها بدون استرس و مدیریت ذهن

 
چارلز دهیگ ، نویسنده کتاب قدرت عادت، توضیح می دهد که رفتارهای عادتی در بخشی از مغز به نام گانگلیون پایه – بخشی از مغز مرتبط با احساسات ، الگوها و خاطرات ، ردیابی می شود. از طرف دیگر ، تصمیمات در قشر پیشانی ، منطقه ای کاملاً متفاوت گرفته می شود.
 
وقتی رفتاری به عادت تبدیل می شود ، دیگر از مهارت های تصمیم گیری خود استفاده نمی کنیم و در عوض در خلبان خودکار عمل می کنیم.
بنابراین ، ترک یک عادت بد و ایجاد یک عادت جدید نه تنها ما را مجبور به تصمیم گیری فعال می کند ، بلکه احساس اشتباهی خواهد داشت.
 
مغز شما در برابر تغییر به نفع آنچه برای برنامه ریزی شده است مقاومت خواهد کرد. راه حل؟ اشتباه را در آغوش بگیرید. تصدیق کنید که مدتی طول می کشد تا رژیم جدید شما احساس درست یا خوب یا طبیعی کند. به هم زدن ادامه دهید. اتفاق خواهد افتاد.
 
 5 : برای خودتان وقت استراحت ، معاشرت و پاداش در نظر بگیرید.
 
نظم و انضباط شخصی به این معنی نیست که رژیم جدید شما باید کاملاً یک رژیم سخت باشد. در حین تمرین خودکنترلی ، استراحت ها ، معالجه ها و پاداش های خاصی را برای خود تعیین کنید. سعی در کاهش وزن دارید؟ بعد از یک ماه تمرین در سالن بدنسازی خود را با ماساژ فانتزی درمان کنید.
 
روی کنترل هزینه های خود کار می کنید؟ روز یکشنبه به خود اجازه دهید 25 دلار در بازار خرج کنید. (کارتهای اعتباری را در خانه بگذارید ، و فقط پول نقد بیاورید). نظم و انضباط شخصی می تواند سخت باشد. به تلاش خود پاداش دهید.
 
 6 :خود را ببخشید و جلو بروید.
 
ایجاد طرز تفکر جدید همیشه مطابق برنامه پیش نخواهد رفت. شما فراز و نشیب ها ، موفقیت های خارق العاده و شکست های ناگهانی خواهید داشت.
 
نکته اصلی این است که به جلو حرکت کنید. وقتی دچار عقب نشینی شدید ، تصدیق کنید که چه چیزی باعث آن شده است و ادامه دهید.
 
گرفتار شدن در احساس گناه ، عصبانیت یا ناامیدی آسان است ، اما این احساسات به بهبود نظم و انضباط شخصی کمک نمی کند. در عوض ، از سکسکه در برنامه خود به عنوان تجربیات یادگیری برای آینده استفاده کنید.
 
خودت را ببخش و هر چه زودتر به زین برگرد. هرچه از بازی خود دور باشید ، ادامه کار در جهت مثبت دشوارتر است
 
7 : به طور منظم و سالم غذا بخورید.
 
 
مطالعات نشان داده است که قند خون پایین اغلب عزم فرد را تضعیف می کند. هنگامی که گرسنه هستید ، توانایی تمرکز شما رنج می برد زیرا مغز در بالاترین توانایی خود کار نمی کند.
 
گرسنگی تمرکز روی کارهای پیش آمده را دشوار می کند ، نیازی به ذکر نیست که شما را بدخلق و بدبین می کند. به احتمال خیلی زیاد احساس ضعف کنترل خود در همه زمینه های زندگی ما – رژیم غذایی ، ورزش ، کار ، روابط … را دارید.
 
برای اینکه در مسیر خود باشید ، اطمینان حاصل کنید که در طول روز با تنقلات و وعده های غذایی سالم هر چند ساعت به خوبی تغذیه می کنید.
 
من شخصاً اطمینان حاصل می کنم که همیشه مقداری بادام یا ماهیچه در دست داشته باشم. این میان وعده ها اطمینان می دهند که در صورت لزوم می توانم در طول روز دوز پروتئین و چربی سالم دریافت کنم. غذا خوردن اغلب سطح قند خون شما را تنظیم می کند و مهارت تصمیم گیری و تمرکز را بهبود می بخشد.
 
8 : روزانه 10 دقیقه مدیتیشن کنید.
 
مدیتیشن یک روش محبوب برای نظم و انضباط شخصی است که استفاده از آن در برنامه روزانه شما ساده است. مدیتیشن همچنین استرس را کاهش می دهد و تمرکز را بهبود می بخشد – هر دو برای دستیابی به اهداف مهم شغلی لازم است .
 
9 : سپاسگزاری را تمرین کنید.
 
اختصاص دادن زمان برای شناخت پیروزی های کوچک یا نقاط شادی در طول روز می تواند به شما در افزایش و حفظ انگیزه کمک کند. ممکن است نوشتن سه موردی را که در پایان هر روز از آنها سپاسگزار هستید عملی کنید. بعد از شش هفته از این تمرین ، در نظر بگیرید که اصلاً نظم و انضباط و انگیزه شما چگونه تحت تأثیر قرار گرفته است.
 
یاد داشته باشید که شکست بخشی از موفقیت است.
انضباط شخصی نیازی به کمال ندارد. در تعیین عادت ها یا رسیدن به اهداف شکست خواهید خورد یا کوتاهی خواهید کرد و اشکالی ندارد. شکست بخشی طبیعی از موفقیت است. ایده این است که به حرکت خود ادامه دهید و به اهداف خود نزدیک شوید. شکست ها را بشناسید ، به موفقیت های خود پاداش دهید و تسلیم نشوید
 
 
 

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

18 + 3 =

پوچ
انشالله دفعه بعدی
50% تخفیف خرید محصول مدیریت زمان و برنامه ریزی
دانلود رایگان وبینار مدیریت زمان
20% تخفیف خرید کلیه محصولات
مشاوره رایگان
شانس خود را برای دریافت جایزه امتحان کنید!

گردونه رو بچرخون و برنده شو

قوانین و مقررات گردش گردونه :

کاربر محترم عواقب عدم استفاده از هدیه به عهده شما می باشد.

تذکر: هدیه به ایمیل شما ارسال میشود، لطفا ایمیل معتبر وارد کنید.