چگونه در زندگی شخصی هدف گذاری کنیم ؟

 

هدف گذاری در زندگی شخصی

هدف گذاری در زندگی شخصی چیست و چگونه اهداف را تعیین کنیم؟

اکثر مردم رویایی در زندگی دارند ، دیدگاهی در مورد اینکه دوست دارند در آینده چه کسی یا چه چیزی باشند. حداقل ، هر کس دارای منافع و ارزشهایی است که تعیین می کند چه چیزی را از زندگی خود می خواهد.

تعیین اهداف به ما کمک می کند که بدانیم در زندگی به کجا برسیم.

با دانستن دقیق اینکه می خواهیم به چه چیزی دست پیدا کنیم. خواهیم دانست که باید تلاش خود را در کجا متمرکز کنیم. بسیاری از افراد احساس سردرگمی می کنند و به هیچ مقصد معینی نمی رسد آنها پیوسته به سختی کار می کنند اما به هیچ جای با ارزشی نمی رسد.

یک دلیل کلیدی برای این احساس این است که آنها به اندازه کافی وقت صرف نکرده اند که در مورد این فکر کنند که چه چیزی از زندگی می خواهند و اهداف رسمی برای خودشان تعیین نکرده اند آیا می توانیم یک سفر طولانی را بدون دانستن مقصد خود آغاز کنیم؟

چرا باید هدف گذاری در زندگی شخصی داشته باشیم ؟

جواب این سؤال ساده است، چون یک زندگی بیشتر نداریم و اگر قرار باشد برای همین یک زندگی هم برنامه‌ای نداشته باشم پس داریم آن را تلف می‌کنیم و در آخر هم نمی‌توانیم درست‌وحسابی از آن لذت ببریم.

هدف گذاری در زندگی شخصی در چه زمینه ای می تواند باشد؟

یکی از قوانین مهم برای زندگی تعادل است، اگر این قانون را رعایت نکنیم در زندگی دچار مشکل می‌شویم این قانون در همه جنبه‌های زندگی شخصی مهم است و بنابراین بهتر است که اهداف خود را در همه جنبه‌های زندگی در نظر بگیرم تا بتوانیم به‌صورت یکپارچه در زندگی رشد کنیم. بهتر است که اهداف در جهت موفقیت، روابط، سلامتی، شغلی، مالی باشد و برای ارتقاء هرکدام از آن‌ها هدفی را مشخص کنیم و نسبت به تحقق آنها اقدام کنیم.

 
یکی از مهم‌ترین عوامل که موجب می‌شود که ما به هدف خود دست پیدا کنیم احساس است. اگر ما نسبت به هدف خود احساس نداشته باشیم پس یعنی برای ما آن‌قدر جذاب و مهم نیست. احساس دقیقاً مانند انرژی برق می ماند برای روشن کردن یک لامپ، اگر برق نباشد دیگر مهم نیست که ما چه نوع لامپی و با چه کیفیتی را به سرپیچ بسته ایم.
 
تا زمانی نتوانیم این لامپ روشن کنیم عملا آن بی استفاده است. در اینجا هدف همان روشن کردن لامپ است و احساس انرژی برقی است که به آن نیاز داریم تا بتوانیم آن لامپ را روشن کنیم بنابراین به این مورد خیلی دقت کنید و اگر می‌بینید که نسبت به هدف خود هیچ حسی ندارید باید ببینید که چرا نسبت به آن بی‌تفاوت هستید. در ادامه راهکار هدف گذاری در زندگی شخصی را مطرح کرده ایم :
 

به آنچه می خواهید فکر کنید.

 • بسیاری از مردم فقط مبهم و مبهم آنچه را که از زندگی می خواهند دارند. در این اولین قدم ، وظیفه شما شروع تبدیل ایده هایی مانند “خوشبختی” یا “امنیت” به کارهایی است که دوست دارید انجام دهید.
 • یک قلم و مقداری کاغذ تهیه کنید و شروع به نوشتن چیزهایی کنید که در زندگی برای شما مهم است. در این مرحله کلی بودن اشکالی ندارد ، اما سعی کنید مبهم نباشید.
 • به عنوان مثال ، اگر اولین چیزی که به ذهن شما خطور می کند “خوشبختی” است ، خوب است. اما سعی کنید آن اصطلاح را تعریف کنید. “خوشبختی” برای شما چه معنایی دارد؟ زندگی خوشبخت را چه می دانید؟ [
  به این فکر کنید که آرزو دارید چگونه زندگی کنید و چه احساسی برای ایجاد احساس تغییر در دنیا لازم است ، اگر این چیزی است که به آن علاقه دارید
 

درباره خودت بنویس.

 • یک راه خوب برای شروع حرکت هدف گذاری در زندگی شخصی ، نوشتن آزادانه مقاله درباره خودتان است. به شخصیت و علایق خود بیندیشید. این می تواند به شما کمک کند بیشتر از همه برای شما مهم باشد.
 • سعی کنید درباره چگونگی لذت بردن از وقت خود بنویسید.

 

 • خود را محدود به فعالیت ها یا تجربیاتی نکنید که فکر می کنید مثمر ثمر هستند یا “ارزش انجام آنها را دارند”. هدف یک طوفان فکری این است که هرچه بیشتر ایده بگیرید ، و بعداً این لیست مفید خواهد بود.
 • درباره مواردی که به آنها علاقه دارید یا می خواهید بیشتر بدانید بنویسید. آیا به علم علاقه دارید؟ در ادبیات؟ در موسیقی؟ هر یک از اینها می تواند به یک کار مادام العمر تبدیل شود.
 • درباره مواردی درباره خود بنویسید که دوست دارید آنها را بهبود ببخشید. آیا امیدوارید به عنوان سخنران عمومی مهارت های خود را گسترش دهید؟ به عنوان نویسنده؟ به عنوان یک عکاس؟ باز هم ، همه اینها می تواند به پیگیری های مادام العمر تبدیل شود.
 

آینده خود را تصور کنید.

 • به آینده ایده آل خود فکر کنید. چه شکلی است؟ از خود سوالاتی بپرسید که به شما کمک می کند تا به یک تصویر دقیق برسید.  به عنوان مثال ، تصور کنید در تلاشید در مورد یک حرفه طولانی مدت تصمیم بگیرید. در اینجا چند سوال ممکن است بپرسید:
             می خواهید هر روز صبح چه ساعتی بیدار شوید؟
             کجا می خواهید زندگی کنید؟ شهر؟ یک منطقه روستایی؟ یک کشور خارجی؟
             وقتی بیدار می شوید چه کسی آنجا خواهد بود؟ آیا خانواده بودن برای شما مهم است؟ در این صورت ، شغلی که نیاز به سفرهای طولانی مدت به خارج از شهر دارد ، ممکن است بهترین انتخاب نباشد.
             می خواهید چقدر پول بدست آورید؟
 • پاسخ این سوالات ممکن است برای نشان دادن شما به سمت یک کار رویایی کافی نباشد ، زیرا مطمئناً می تواند به شما کمک کند برخی از موارد را رد کنید.
 

اهداف خود را مشخص کنید.

 • بعد از این همه طوفان فکری ، شما باید ایده هایی در مورد آنچه دوست دارید با زندگی خود انجام دهید داشته باشید. در واقع ، شما احتمالاً چندین مورد دارید! اکنون زمان آن است که آنها را تا حد امکان مشخص کنیم.
 • به عنوان مثال ، ممکن است در این مرحله این فکر را داشته باشید که ممکن است بخواهید یک دانشمند شوید. این شروع خوبی است. اما اکنون ، به این فکر کنید که دوست دارید چه نوع دانشمندی باشید. آیا می خواهید شیمی دان شوید؟ یک فیزیکدان؟ یک ستاره شناس؟اگر نمی دانید در چه زمینه ای استعداد دارید این مطلب را بخوانید.
 • تا می توانید خاص باشید. تصور کنید که تصمیم گرفته اید یک شیمی دان شوید راه درستی برای شماست. حال ، از خود بپرسید که دوست دارید چه نوع کارهایی را در آن زمینه انجام دهید. آیا می خواهید برای تولید محصولات جدید در یک شرکت خصوصی کار کنید؟ آیا می خواهید در دانشگاه شیمی تدریس کنید؟
 
 

 

به هدفت فکرکن

 

 • در حال حاضر ، احتمالاً شما چند رقیب قوی برای اهداف زندگی دارید. هر یک را بررسی کنید و از خود بپرسید: “چرا من این را می خواهم؟” پاسخ های شما ممکن است شما را به سمت تجدید نظر در اهداف هدایت کند.به طور کلی ، تعیین اهدافی که برای شما معنی دار هستند زیرا به ارزشهای شخصی شما مربوط می شوند ، احتمال موفقیت در رسیدن به آنها را بیشتر می کند.
 • به عنوان مثال ، فرض کنید شما تصمیم گرفته اید “جراح شوید” را در این لیست قرار دهید. شما از خود می پرسید چرا ، و تشخیص دهید که این به این دلیل است که جراحان پول زیادی کسب می کنند و مورد احترام هستند. این دلایل معتبر است. اما ، اگر کشف کردید که این تنها دلایل است ، ممکن است بخواهید شغل های دیگری را در نظر بگیرید که می توانند همان مزایا را فراهم کنند.
 • جراح شدن نیاز به آموزش زیادی دارد. این می تواند نیاز به حفظ ساعات بسیار غیرمعمول داشته باشد. اگر این موارد جذابیت کمتری دارند ، اهداف دیگری را در نظر بگیرید که ممکن است به همان مزایای ثروت و احترام برسند.
 

برنامه ریزی برای دست یابی

 • اهداف خود را رتبه بندی کنید. در مرحله ای که ممکن است چند (یا بسیاری) از اهداف زندگی داشته باشید ، وقت آن است که در مورد برنامه ریزی برای موفقیت جدی بگیرید. اولین قدم در این زمینه اولویت بندی اهداف خود است. مراقب باشید فقط اهداف تعیین نکنید که فکر می کنید به محض رسیدن به اهداف شما را خوشحال می کنند ، بلکه اهدافی هستند که ارزش های شما را نیز ارج می نهند و نشان می دهند که شما واقعاً چه کسانی هستید و به چه چیزی واقعاً اهمیت می دهید. پیگیری این موارد راحت تر است!
 • تصمیم گیری در مورد مهمترین یا مهمترین هدف می تواند به شما کمک کند تصمیم بگیرید که ابتدا روی کدام یک شروع کنید.

پکیج آموزشی : مدیریت زمان و برنامه ریزی به روش GTD

 

 • همچنین ممکن است لازم باشد در این مرحله اهداف را از لیست شروع کنید. برخی اهداف ممکن است با هم قابل دستیابی نباشند. به عنوان مثال ، شما احتمالاً نمی توانید پزشکی شوید که یک فضانورد و یک هنرمند مشهور موسیقی رپ نیز باشد. رسیدن به هر یک از این اهداف می تواند یک عمر طول بکشد. همه آنها با هم ممکن است غیرممکن باشد.
 • بخشی از این روند رتبه بندی مربوط به ارزیابی تعهد شخصی شما به هر هدف خواهد بود. به احتمال زیاد به اهداف طولانی مدت که فقط نسبتاً متعهد به آنها هستید ، نخواهید رسید ، خصوصاً اگر اهداف دیگری در لیست شما وجود داشته باشد که از اهمیت بیشتری برخوردار باشند. 
 

مقداری تحقیق کن.

 • وقتی میدان را به یک هدف یا اهداف چندگانه محدود کردید که به خوبی با هم کار می کنند ، کمی وقت بگذارید تا بدانید که چگونه به این اهداف دست پیدا کنید شما می خواهید سوالاتی مانند این را بپرسید:
برای یادگیری چه مهارت هایی لازم دارید؟
چه مدارک تحصیلی لازم است؟
چه نوع منابعی را برای کسب نیاز خواهید داشت؟
چه مدت باید انتظار داشته باشید که روند انجام شود؟
 

اهداف فرعی ایجاد کنید.

 • دستیابی به اهداف زندگی تقریباً همیشه یک فرآیند طولانی و پیچیده است. با توجه به دانش شما در مورد رسیدن به هدف خود ، گام بعدی تقسیم آن به اجزای کوچکتر است.
 • ایجاد اهداف فرعی روند کار را کنترل می کند و به شما کمک می کند تا یک برنامه گام به گام برای رسیدن به هدف نهایی خود ایجاد کنید. 
 • این زیرمجموعه ها را تا حد ممکن قابل اندازه گیری و ملموس کنید. به عبارت دیگر ، باید تعریف واضحی از هر هدف فرعی وجود داشته باشد که تشخیص آن را در زمان دستیابی به آن آسان کند. 

 

 • به عنوان مثال ، اگر هدف شما افتتاح یک رستوران است ، اهداف فرعی شما ممکن است شامل پس انداز مبلغ مشخصی ، یافتن مکان ، طراحی فضای داخلی ، مبله سازی آن ، اخذ بیمه ، دریافت مجوزها و مجوزهای مختلف ، استخدام کارمندان و سرانجام ، یک افتتاحیه بزرگ
 • وقتی روی اهداف بلند مدت کار می کنید ، آسان است احساس کنید که به جایی نمی رسید. با وجود لیست زیرمجموعه های قابل کنترل و روشن ، برای شما بسیار آسان تر است که پیشرفت خود را ببینید. این وسوسه تسلیم شدن را کاهش می دهد.

 

حتما بخوانید : بهترین برنامه های GTD مدیریت زمان

 

 • استراتژی را با اهداف بلند مدت (سالها) ، اهداف کوتاه مدت (ماه ها) ، پروژه ها (هفته ها) و وظایف (روزها) تقسیم کنید و به نتیجه برسانید. یک نرم افزار خوب برای برنامه ریزی هدف همچنین می تواند به شما کمک کند تا پاسخگو باشید ، پروژه های خود را لیست کنید و سازماندهی کنید و مهمترین وظایف و برنامه های خود را هر روز استخراج کنید
 

یک جدول زمانی ایجاد کنید.

 
 • هنگامی که مراحل دستیابی به هدف خود را ترسیم کردید ، برخی از مهلت ها را تعیین کنید. به این فکر کنید که هر هدف فرعی چه مدت باید طول بکشد و برای رسیدن به آنها یک جدول زمانی تعیین کنید.
 • داشتن مهلت قانونی با افزودن احساس فوریت انگیزه شما را حفظ می کند. همچنین این کار باعث می شود تا در رسیدن به اهداف در زمان های خاص پاسخگو باشید ، نه اینکه آنها را از لیست اولویت های شما پایین بیاورد. 
 • با استفاده از مثال رستوران ، اگر می خواهید 10،000 دلار در مدت سه سال پس انداز کنید ، می توانید این مبلغ را به ماهی 278 دلار کاهش دهید. این به شما کمک می کند پول را هر ماه کنار بگذارید ، نه اینکه آن را برای کارهای دیگر خرج کنید.

 اهداف خود به طور مداوم کار کنید.

 • به محض شروع کار ، کلید دستیابی به اهداف زندگی کار مداوم و مداوم بر روی آنها است. این یک مرحله به مرحله است که مدت زمان زیادی طول می کشد. بنابراین ، ادامه کار پیشرفت بسیار مهم است
 • بسیاری از افراد اهداف خود را تعیین می کنند و سپس با اشتیاق فراوان می پرند و در مراحل اولیه وقت و انرژی زیادی را به هدف اختصاص می دهند. اشتیاق عالی است ، اما سعی کنید در چند هفته یا ماه های اول خود را نسوزانید. همچنین نمی خواهید استانداردهایی تنظیم کنید که در طولانی مدت نتوانید مطابق آن عمل کنید. به یاد داشته باشید که شما طولانی مدت در این کار هستید. این یک مسابقه نیست ، بلکه یک سفر است.

 

دانلود پکیج آموزشی تکنیک های هدف گذاری به صورت رایگان

 

 • یک راه خوب برای اطمینان از پیشرفت مداوم این است که در کارهای روزمره خود برای کار در اهداف خود وقت بگذارید. به عنوان مثال ، اگر در حال تحصیل برای شیمی شدن هستید ، هر روز قسمت خاصی از کلاس را برای تکالیف اختصاص دهید ، مثلاً 3 بعد از ظهر تا 7 عصر. مثلاً از ساعت 7:30 بعد از ظهر تا 9 شب ، یک قسمت خاص از روز را برای توسعه تحقیقات خود اختصاص دهید. سعی کنید همیشه از این ساعت ها برای این اهداف استفاده کنید ، مگر اینکه کاملاً باید از آن برنامه خارج شوید. اما ساعت 9 شب ، آن را برای شب ترک کنید و کاری برای آرامش انجام دهید.

 

 • به خاطر داشته باشید که برای دستیابی به هر هدفی ، سرمایه گذاری در وقت و تلاش زیاد کاری نخواهد داشت. قرار دادن ساعت و عرق این است که چگونه به هدف خود خواهید رسید

با انگیزه بمانید.

از آنجا که سازگاری بسیار مهم است ، داشتن انگیزه بسیار مهم است.
 
 • داشتن اهداف فرعی قابل دستیابی برای انگیزه شما بسیار مهم است. اگر احساس کنید که در حال پیشرفت هستید ، مشتاق و متعهد ماندن بسیار راحت تر خواهد بود. 
 • برای ایجاد مشوق از تقویت کننده استفاده کنید. تقویت مثبت افزودن چیز خوبی به زندگی شما است. تقویت منفی برداشتن چیزهای ناخواسته است. هر دو می توانند به شما کمک کنند تا انگیزه خود را حفظ کنید.
 •  
 • اگر می خواهید خود را روی پر کردن یک درخواست مجوز برای رستوران خود متمرکز نگه دارید و متوجه حواس پرتی می شوید ، به خود جایزه بدهید. شاید بعد از اتمام برنامه ، بتوانید خود را با یک ماساژ حرفه ای درمان کنید. یا شاید انگیزه شما بیشتر شود اگر به خودتان اجازه دهید یکبار از پس کار هفتگی بگذرید. در هر صورت ، تقویت می تواند شما را در انجام وظیفه نگه دارد. 
 • مجازات کردن خود به دلیل عدم دستیابی به اهداف فرعی به اندازه تقویت رفتار خوب مثر نیست. اگر تصمیم دارید عواقب ناخوشایندی برای خود ایجاد کنید ، حتماً از پاداش نیز استفاده کنید.
 

پیشرفت خود را پیگیری کنید.

 • یکی از بهترین راه های ایجاد انگیزه این است که پیشرفت خود را ثبت کرده و مرتباً آن را بررسی کنید. بسته به هدف و تنظیمات شخصی خود ، می توانید از یک برنامه ، یک ژورنال یا یک تقویم استفاده کنید.
 • هرکدام از اینها به شما یادآوری می کند زیرمجموعه هایی که قبلاً به دست آورده اید. آنها همچنین می توانند شما را نسبت به خود درمورد رعایت موعد مقرر پاسخگو نگه دارند.
 • نوشتن به طور منظم در یک ژورنال همچنین می تواند به کاهش استرس و اضطراب کمک کند که ممکن است همراه با روند تلاش برای یک هدف بلند مدت باشد

 

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

1 × چهار =

پوچ
انشالله دفعه بعدی
50% تخفیف خرید محصول مدیریت زمان و برنامه ریزی
دانلود رایگان وبینار مدیریت زمان
20% تخفیف خرید کلیه محصولات
مشاوره رایگان
شانس خود را برای دریافت جایزه امتحان کنید!

گردونه رو بچرخون و برنده شو

قوانین و مقررات گردش گردونه :

کاربر محترم عواقب عدم استفاده از هدیه به عهده شما می باشد.

تذکر: هدیه به ایمیل شما ارسال میشود، لطفا ایمیل معتبر وارد کنید.