چرا به برنامه ریزی نیاز داریم؟

 
در مورد کلیدهای موفقیت و داشتن یک زندگی معنادار ، شاد و تحقق پذیر ، نظرات مختلفی وجود دارد. سخت کوشی ، انضباط و فداکاری فقط چند نمونه از این موارد است. با این حال ، من معتقدم که یکی از عوامل اصلی برای موفقیت در هر کاری ، برنامه ریزی است .چرا به برنامه ریزی نیاز داریم؟
 
اگر از گروه بزرگی از مردم بپرسید که دوست دارند در زندگی خود به چه چیزی برسند ، پاسخ ها تفاوت چشمگیری خواهد داشت. برخی از پاسخهای متداول که می توانید انتظار داشته باشید عبارتند از:
 
  • من می خواهم پول بیشتری بدست آورم
  • من می خواهم شاد باشم
  • من می خواهم سالم باشم
  • می خواهم لاغر شوم
  • من می خواهم سفر کنم و دنیا را ببینم
  • من می خواهم روابط معنادار و شادی داشته باشم
  • می خواهم دیگر نگران نباشم
  • می خواهم مورد احترام قرار بگیرم
  • می خواهم جلوی تعلل را بگیرم
 
همه اینها اهداف ارزشمندی برای پیگیری هستند. با این حال ، اگر از همان گروه از افراد بپرسید که آیا آنها برای رسیدن به اهداف خود برنامه خاصی تدوین کرده اند ، احتمال اینکه فقط اقلیت کوچکی وقت صرف این کار کرده اند ، بسیار زیاد است. به عبارت دیگر ، در حالی که همه ما آرزوها و رویاهایی داریم ، تعداد کمی از ما واقعاً وقت صرف کرده و یک برنامه خاص را با جزئیات چگونگی دستیابی به آنها یادداشت کرده ایم.
 

اهمیت برنامه ریزی در زندگی چیست؟

 
یک لحظه به این فکر کنید:
اگر سفر می کنید ، برنامه ریزی سفر خود را انجام می دهید.
اگر ازدواج می کنید ، برنامه عروسی خود را تنظیم می کنید.
اگر مهمانی برپا کنید ، برنامه ریزی رویداد را انجام می دهید.
شما آرزو ندارید بدون انجام برخی از برنامه های قبلی ، هر یک از موارد فوق را انجام دهید.
 
زندگی موفقیت آمیز پر از معنی ، خوشبختی و تحقق هیچ تفاوتی ندارد. با این حال اکثر مردم از برنامه ریزی در زندگی خود غافل می شوند و پس از رسیدن به خواسته های خود ناامید و دلسرد می شوند.
 
داشتن برنامه ریزی زندگی خود معادل داشتن یک نقشه راه است که به شما کمک می کند تا به مقصد مورد نظر خود برسید. مگر اینکه قبلاً بارها به مکانی که می خواهید بروید و از قبل بدانید که چگونه می توانید به آنجا بروید ، به یک نقشه خوب احتیاج دارید.
 
این احمقانه است که سوار ماشین خود شوید و بی هدف دور شوید ، به این امید که در نهایت به مقصد برسید. با وجود این ، بسیاری از مردم جهان امروز نمی توانند زندگی خود را برنامه ریزی کنند و در نهایت در جایی که هستند گم شده یا گیر افتاده اند.
 
وقتی برای برنامه ریزی زندگی خود وقت می گذارید ، مراحل لازم را طی می کنید تا نه تنها هدف مورد نظر خود را شناسایی کرده و به آن برسید بلکه برای انجام آن به کارآمدترین شکل نیز اقدام کنید. به جای تکیه بر شانس خالص ، برنامه زندگی جزئیات دقیق مسیر را طی می کند. به شما کمک می کند بدون کمبود بنزین در کمترین زمان ممکن به آنجا بروید.
 
برنامه ریزی شما می تواند در هر دو جنبه کوچک و بزرگ زندگی شما اعمال شود. ممکن است این باشد که شما بخواهید زودتر از خواب بیدار شوید ، یا سیگار را ترک کنید ، یا در اروپا زندگی کنید ، یا به همسر و فرزندان خود نزدیکتر باشید ، یا شخص مطبوع تری باشید ، یا تجارت شخصی خود را شروع کنید ، یا وزن خود را کاهش دهید ، یا ارتقا سطح کسب کنید کار بهتر.
 
دلایل زیادی وجود دارد که چرا به برنامه ریزی نیاز داریم؟ در اینجا به 5 مورد مهم آن اشاره می کنیم :
 
1- با برنامه ریزی ذهن آزادتری داریم 
 
 
زمانی که یک ذره بین را جلوی نور خورشید گرفته ایم و می خواهیم آتش درست کنیم، ذره بین نور پراکنده خورشید را متمرکز کرده و به آن قدرت افروختن می دهد، برنامه ریزی هم دقیقا همین کار را با افکار ما انجام می دهد و به آنها قدرت می بخشد و اجازه نمی دهد نیروی آن پراکنده شود.
 
2-از انرژی و زمان خود به درستی استفاده می کنیم
 
برنامه ریزی به شما احساس آزادی می دهد. این به شما آزادی می دهد تا بدون نیاز به توضیح ، توجیه یا گرفتن اجازه از کسی ، زندگی خود را به هر طریقی که می خواهید برنامه ریزی کنید. شما آزادید که دقیقاً برنامه ریزی کنید که دوست دارید زندگی شما چگونه باشد.اگر ما در هنگام جوانی این منبع باارزش را هدر بدهیم شاید در هنگام میان سالی توانایی خیلی کارها را نداشته باشیم و به ناچار باید از خیلی از اهداف مان چشم پوشی کنیم.
 
 
3- رویاهایتان بیشتر قابل دستیابی می شوند
 
 
برنامه ریزی کمک می کند تا رویاهای شما بیشتر قابل دستیابی شوند. اگر احساس می کنید رویاهایتان همیشه از حد توان شما خارج هستند ، ممکن است به این دلیل باشد که شما هرگز سعی نکرده اید طرحی در مورد چگونگی دستیابی به آنها تهیه کنید. هنگامی که یک برنامه واقع بینانه در دست اجرا باشد ، از اینکه واقعاً رویاهای شما چگونه می تواند تحقق یابد شگفت زده خواهید شد.
 
 
4- نقاط ضعف و قوت خود را شناسایی می کنیم.
 
شناختن نقاط ضعف و قوت خودمان است، ممکن است بین ما و هدفمان فقط یک مهارت باشد که باید آن را یاد بگیریم، مثلا شخصی محصول خوبی تولید کرده است ولی مهارت بازاریابی و فروش را ندارد و فقط به خاطر نداشتن همین مهارت نمی تواند محصولش را به فروش برساند و نفروختن محصول هم یعنی رسیدن به نقطه ورشکستگی.
 
شناختن نقاط ضعف و قوتمان بسیار مهم است، ممکن است شکست ما و نرسیدن به هدف ما فقط از جانب همان نقطه ضعفمان باشد یا موفقیت و رسیدن به هدف فقط به خاطر همان نقطه قوت ما باشد، بنابراین خیلی مهم است که برای نقطه ضعفمان فکری بکنیم و روی آن کار کنیم تا به نقطه قوت تبدیل شود تا امکان شکست را کاهش دهیم و از طرفی روی نقطه قوتمان بیشتر کار کنیم تا قوی تر شود و امکان رسیدن به هدف را افزایش دهیم.
 
 
5-فرصت های زیادی برای موفقیت بیشتر بدست می آوریم.
 
برنامه شما همچنین به شما کمک می کند تا آینده بهتری را تجسم کنید. ممکن است نتوانید خود را در زندگی ایده آل آینده خود ببینید ، مگر اینکه برنامه ریزی کنید که چگونه می توانید به آنجا برسید. وقتی برنامه ریزی درستی انجام می دهید آنچه می توانید تصور کنید شگفت آور است.
بعضی از فرصت ها ممکن است فقط یک بار اتفاق بیفتد، و اگر ما حواسمان نباشد از دستمان برود، ولی اگر آگاهانه به آن فکر کنیم و به دنبال آن باشیم، به محض وقوع می توانیم نهایت استفاده را ببریم.
 
6- به شادتر شدن شما کمک می کند
شاید پاسخ جامع به اینکه چرا به برنامه ریزی نیاز داریم؟همین شاد بودن است داشتن احساس هدف می تواند کمک زیادی به شادتر شدن شما کند. یک طرح می تواند به شما کمک کند تا هدف خود را تعیین کنید. افراد دارای برنامه افرادی هستند که هر روز هدف ، هدفی دارند که آنها را به پیش ببرد. هنگامی که برنامه شما عملی شد و شروع به عملی کردن آن کردید ، دیگر فقط “وجود” نخواهید داشت ، بلکه در عوض “هدفمند زندگی خواهید کرد
 
7- احساس آرامش و قدرت بیشتر
 
یک زندگی برنامه ریزی شده به شما احساس آرامش می دهد. دیگر لازم نیست نگران این باشید که آیا تصمیم درستی می گیرید یا نه. تا زمانی که انتخاب های شما مطابق با برنامه شما باشد و شما را یک قدم به مکانی که می خواهید نزدیک شود ، انتخاب های درستی است. آرامشی که احساس خواهید کرد بسیار راضی کننده است.
داشتن یک برنامه باعث می شود احساس قدرت بیشتری داشته باشید. این نه تنها به شما اجازه می دهد زندگی خود را مطابق آنچه می خواهید زندگی کنید بلکه ابزار لازم برای انجام آن را نیز به شما می دهد. شما در توانایی های خود احساس اطمینان و قدرت کافی خواهید داشت تا به آنچه می خواهید برسید.
 
چه روش اوصولی برای برنامه ریزی وجود دارد؟
 
بیشتر رفتارهای روزانه شما تحت تاثیر عادت‌های شما است؛ بنابراین داشتن یک برنامه ریزی موفق روزانه به شما کمک می‌کند تا عادت‌های بد خود را پیدا کنید و آن‌ها را با عادت‌های مثبت جایگزین کنید.
 
تهیه و تنظیم برنامه ریزی موفق روزانه ، باعث هدایت افراد به سوی موفقیت می‌شود. حتی اگر بتوانید در روز ۱۰ دقیقه را به انجام کارهای مفیدی در راه رسیدن به اهداف خود اختصاص دهید، در طول یک سال، ۶۰ ساعت طلایی خواهید داشت.
 
وجود برنامه ریزی موفق  خوب علاوه بر اینکه بازدهی شما را برای انجام کارها بیشتر می‌کند، هیجان و استرس را هنگام تصمیم‌گیری کاهش می‌دهد و باعث منظم شدن شما در انجام کارهای روزانه می‌شود.اما بعضی از افراد با داشتن برنامه روزانه باز به آن متعهد نیستن و در ادامه راه برنامه خود را متوقف می کنند قبل از بیان روش های برنامه ریزی علت پایبند نبودن به برنامه ریزی را در این ویدیو ببنید
 
 
بهترین روش و کاملترین آموزش جهت برنامه ریزی استفاده از GTD است سیستم GTD  هنر به انجام رساندن کارها بدون استرس است.
 
 
 
 
حال که اهمیت برنامه ریزی و اینکه چرا به برنامه ریزی نیاز داریم؟را دانسته ایم در ادامه تکنیک هایی برای افزایش مهارت برنامه ریزی را اشاره می کنیم.
 
چگونه مهارت های برنامه ریزی خود را تقویت کنیم ؟

به عنوان مربی مدیریت زمان،برخی از افراد باهوش و باورنکردنی را دیده ام که برای برنامه ریزی تلاش می کنند. همانطور که تمایل داریم تشخیص دهیم مهارتهایی مانند خلاقیت ، تجزیه و تحلیل یا نوشتن برای بعضی از افراد بسیار راحت تر از دیگران است ، سهولت در برنامه ریزی چیزی است که یا با آن متولد شده ایم یا نیستیم.

اما این بدان معنا نیست که با ایجاد پیوندهای عصبی فعال در مغز خود با تمرین مداوم ، نمی توانیم این مهارت ها را ایجاد کنیم.

در اینجا چند مرحله اصلی برای استفاده از دانش قدرت طبیعی مغز شما برای ایجاد مهارت های برنامه ریزی آورده شده است.

نقاط قوت و ضعف خود را بشناسید

نقاط ضعف و قوت شخصیت نقش مهمی در تعیین سرنوشت دارد. اما این موضوع به خودی خود تاثیر ندارد و تنها زمانی تاثیر آن مشخص می شود که فرد نسبت به آنها شناخت کافی پیدا کند.
البته منظور ما از تعیین سرنوشت، آینده ایده آل است. عدم شناخت کافی نسبت به نقاط ضعف و قوت شخصیت باعث شکست، پایین آمدن عزت نفس و اعتماد به نفس و در مواردی هم باعث خیال پردازی و رفتن به مسیرهای غیرواقعی و خیالی می شود.
 
سختی را بپذیرید
 
اگر فکر می کنیم کاری دشوار است باید آسان شود ، ناراحت می شویم و احتمال تسلیم آن بیشتر است. اما اگر انتظار داشته باشیم که کاری دشوار باشد ، ممکن است بازهم دست و پا بزنیم ، اما ما تمایل بیشتری برای حل هر مسئله ای داریم ، زیرا می فهمیم که چالش بخشی از روند کار است.
 
تفکر همه یا هیچ چیز را کنار بگذارید
 
برخی از افراد تصور می كنند كه باید برنامه های خود را كاملاً دنبال كنند وگرنه تلاش آنها به هدر نرفته است. در عوض ، سعی کنید یادگیری را فرایندی بدانید که پیشرفت مهم است و هر روز اهمیت دارد. این باعث ایجاد انعطاف پذیری شما می شود زیرا وقتی از برنامه خود خارج می شوید آنقدرها خودتان را نمی کوبید و به نوبه خود بازگشت به مسیر آسان تر خواهید بود.
 
 
سیستم هایی را پیدا کنید که کار می کنند
 
به جای اینکه خود را مجبور به انجام یک برنامه زمانبندی مشخص کنید ، سیستمی را پیدا کنید که برای شما مناسب باشد کاظم زاده مدرس سیستم برنامه ریزی به شما سیستم GTD را پیشنهاد می کند که با استفاده از این سیستم می توان علاوه بر موفقیت و داشتن یک برنامه ریزی اوصولی ذهن آزادتری داشته باشید در این سیستم می توانید به جای استفاده از یادداشت های کوچک بر روی دیوار تخته های سفید ، از صفحه گسترده یا برنامه ها در تلفن استفاده کنید.ما برای برنامه ریزی بهتر و سریعتر برنامه های مدیریت زمان به شما پیشنهاد کرده ایم .
 
 
 
مغز دیگران را قرض بگیرید
 
اگر افرادی را می شناسید که در برنامه ریزی تبحر دارند یا مهارتهای سازمانی خوبی دارند ، از آنها مشاوره و بینش بخواهید. آنها ممکن است بتوانند راه حل هایی برای مشکلات شما را غرق کنند.
 

با ما در ارتباط باشید ، ما بهترین برنامه را برای شما می چینیم.

به تلاش خود ادامه دهید
 
وقتی می بینید که از روند برنامه ریزی ناامید شده اید ، هنگام اشتباه مرتکب خود-دلسوزی شوید ، وقتی حواس را پرت می کنید دوباره تمرکز کنید و وقتی مسائل جدید پیش می آیند برنامه خود را تنظیم کنید.
 
درک اینکه در هنگام کسب مهارت های مدیریت زمان در مغز شما چه می گذرد ، می تواند تفاوت چشمگیری در توانایی شما برای برنامه ریزی ایجاد کند. وقتی خود را متقاعد کنید که می توانید تغییر دهید و بپذیرید که باید بیشتر از بیشتر کار کنید ، شانس بهبود برنامه ریزی خود بسیار بیشتر خواهد بود.
 
کارهای در دست انجام را اولویت بندی کنید.
 
فکر کردن در مورد عواقب احتمالی هر کاری به شما کمک می کند تا اهمیت آن را تعیین کنید ، بر اساس آن می توانید به راحتی تصمیم بگیرید که اولویت بعدی شما باید باشد. با در نظر گرفتن نتایج مطلوب ، ممکن است مجبور شوید برخی از تنظیمات لازم را در لیست اولویت های خود انجام دهید ، اما اطمینان حاصل کنید که فوری ترین موارد بلافاصله به پایان رسیده است.
 

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

سه + هشت =

پوچ
انشالله دفعه بعدی
50% تخفیف خرید محصول مدیریت زمان و برنامه ریزی
دانلود رایگان وبینار مدیریت زمان
20% تخفیف خرید کلیه محصولات
مشاوره رایگان
شانس خود را برای دریافت جایزه امتحان کنید!

گردونه رو بچرخون و برنده شو

قوانین و مقررات گردش گردونه :

کاربر محترم عواقب عدم استفاده از هدیه به عهده شما می باشد.

تذکر: هدیه به ایمیل شما ارسال میشود، لطفا ایمیل معتبر وارد کنید.